Slovanský web

KALENDÁŘ

  Měsíc:

Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Ke stažení Mail Slované ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Nabídka témat roh

roh   Tipy na výlet roh
Festival Beltine 30.4.-1.5.
Zelené svátky 17.-19.5.
Jantarová stezka 1.-2.6.
Oslavy Slunovratu 21.-23.6.
Boj o hradiště 10.-11.8.
Bitva Rogar 17.-18.8.

roh   Fotoreportáže z akcí roh
Dožínky

Zimní Slunovrat

Lov vlka

Kupalo - Slunovrat

Jarilky 2011

Vynesení Moreny 2011

VŠECHNY FOTOREPORTÁŽE...

roh   Komiks roh
Inspirováno misiemi u Slovanů.
Komiks.
roh
Celý komiks
roh

roh   Informace a kontakty roh
Administrátor:
Petr Tryščuk
777 103 532
petr@slovane.cz

http://o-chae.com

NAVRCHOLU.cz


* Psaní na pergamen

Petr Tryščuk; Přidáno dne 19. 02. 2006 (12594 přečtení)

Roh na inkoust a havraní brk Pokud by Vás láká psaní na pergamen, podobně jak psali naši předkové, můžete si to nyní pomocí tohoto návodu vyzkoušet. Je třeba jen počítat s trouchou trpělivosti a snahy, ale výsledek Vás jistě potěší.
Tento návod je zaměřen na to, aby byl zachován princip oživlé historie - tedy jedná se o přesný popis "jak psali naši předkové".

K tomu, aby jste mohli začít psát, potřebujete 4 základní prostředky a pomůcky:

  1. Pergamen

  2. Psací nástroj

  3. Podklad - nádoba na inkoust

  4. Inkoust

PERGAMEN

Historie: Již písaři v Malé Asii používali místo drahého a nedostupného papyru pergamen. Tento materiál byl vyvinut přibližně ve 2. století př. n. l. v maloasijském městě Pergamon (dnes Turecko), jehož jméno dodnes nese. Kusy pergamenu byly také vázány do svazků zvaných kodexy, které jsou předchůdci moderních knih.

Výrobní popis: Stažené kůže se máčely ve vápenné lázni, pak se odstraňovala jejich svrchní vrstva a očišťovaly se od zbytků chlupů a masa. Posypaly se sádrou, která měla pohltit zbytky tuku, a poté se sušily na sítech a opět seškrabovaly. Bylo velice důležité, aby se kůže dokonale vyčistily, jinak pergamen nesnesitelně zapáchal. Pro psaní se používala především vnější strana kůže, jejíž hustší vlákna umožňovala lepší čištění. Pergamen se vyráběl z jemně vyčiněné oslí, ovčí, telecí nebo kozí kůže, ale někdy se vyráběl také z kůží gazel, antilop, nebo dokonce i pštrosů. Pergamen nejvyšší kvality získaný z kůže velmi mladých nebo ještě nenarozených telat se nazývá velín (ze starofrancouzského slova veel – „tele“). Výborně uchovává barvy, nevsakuje inkoust. Na něm byly kresleny nejkrásnější iluminace.

Tip: Pergamen můžete hypoteticky vyrobit ze surové kůže - tzv. štípenkového pergamenu. Ovšem tento materiál je velmi tuhý a nepoddajný a jistě Vás to bude stát hodně práce, než zvláční.
V papírnictvích také občas narazíte na papír zvaný pergamen, ale vězte že se jedná pouze o mramorovaný papír!
O výrobě pergamenu pojednává mj. zajímavý článek Restaurování iluminovaných rukopisů.

Sehnat "štípenkový pergamen" můžete:

  • NOBYKO; surovka (půl krávy) 150,- Kč (chce to zajet osobně)

  • Koželužna Jablunka; (mezi Valašským meziříčím a Vsetínem), pan Zubíček 571 452 235 ; fungují naprosto v pohodě i na dobírku; štípenkový pergamen (půl krávy) 290,- Kč

 

PSACÍ PROSTŘEDKY

Roh na inkoust a havraní brk Historie: Na pergamen se psalo ptačími brky, nejlépe husími nebo labutími. Improvizačně se dají použít i jiné, avšak dostatečně velké brka.

Výrobní popis: Podle některých údajů se snad měla brka několik hodin vařit ve vodě aby změkla, poté se očistila a spodní část brka se odřízla. Osobně jsem zkoušel vařit brka až deset hodin a po vyschnutí byly stejně tvrdá jako předtím, takže nevím, zda je tento krok opravdu nezbytný. Několika řezy se upravil nově vzniklý konec brka tak, aby šířka psaných tahů písma odpovídala potřebám písaře.

Zaříznutí brka: Paradoxně jsem velice pátral po tom, jak vůbec konec brka  zaříznout. Moje pokusy vždy dopadaly tragicky - brko buď vůbec nepsalo, nebo byl konečný výsledek velmi žalostný a neuspokojivý.  Na první pohled triviální záležitost, v dnešních časech však zapomenutá, se pro mne změnila v noční můru. Proto velmi děkuji čtenáři tohoto webu - Ladislavu Cetkovskému - za zaslání naskenovaných knih, ze kterých jsem čerpal informace pro následující odstavce.

Výrobní postup (obrázky zleva doprava):

  1. Konec pera šikmo seřízneme (špičku děláme tam, kde budeme chtít psát).

  2. Uprostřed brko naštípneme

  3. Vytvoří se tak zobák, který se na obou stranách vyrovná.

  4. V případě, že je zobák příliš vydutý, zploští se seříznutím špičky.

  5. Při seřezávání špičky, se nakonec zobák opře o tvrdou a hladkou plochu.

Převzato z PÍSMO, PAMĚŤ LIDSTVA, Georges Jean, vydavatelství HORIZONTY 1994.

Další možnost úpravy hrotu brku - převzato z knihy "Příběh pera a inkoustu" :

Upozornění: Pakliže Vám brk zaschne, musíte jej před dalším psaním nově zaříznout.

Tip: Brk si musíte opatřit u sousedů nebo počkat až opelichají labutě na Vltavě...

 

PODKLADY NA PSANÍ

Budeme předpokládat, že jako nádobka na inkoust sloužil i v ranném středověku kravský roh umístěný v kulovém otvoru destičky (která sloužila jako pevný podklad  pro psaní).

Výrobní popis: Vyčistěte kravský roh (popis najdete v sekci u nádob na pití) a zpracujte podkladovou dřevěnou desku do požadovaného tvaru.

Tip: Rohy se dozajista špatně shánějí. Někdy je seženete na jatkách nebo u veterinárních pracovníků (třeba při odrohování dobytka).

 

INKOUST
Zdroj: Paul Werner, “Dragon’s Blood and Ashes“, Calligraphy Idea Exchange, volume 1, number 2
Přeložila: Viktorie (děkujeme)

Historie: Až do 19. století byl nejrozšířenějším inkoustem železoduběnkový, vyráběný s použitím zelené skalice. Ten ovšem po letech hnědne až rezaví, ale hlavně narušuje písmo, respektive papír, který se vlivem inkoustu rozpadá. Používaly se také barevné inkousty (ale zřejmě ne pro ranný slovanský středověk), zlatý se dělal z práškového zlata rozmíchaného v bílku.

Za pozornost stojí především prvé dva recepty:

Duběnko-železitý inkoust – (1)

Duběnka – 5 gramů
Zelená skalice – 1 gram
Arabská guma – 1 gram
Voda – 200 gramů

Rozemelte duběnku na jemný prášek a vsypte do poloviny vody. Za několik týdnů se na povrchu utvoří souvislá vrstva. Tuto svrchní vrstvu stáhněte a tekutinu přelijte přes filtr. Rozpusťte gumu v malém množství vody a přidejte k přefiltrované tekutině. Rozpusťte zelenou skalici ve vodě a přilijte do tekutiny. Přidejte 1 gram kyseliny uhličité (?) aby se na povrchu již nevytvářel povlak.
neznámý zdroj

Duběnko-železitý inkoust – (2)

Duběnka – 30 gramů
Zelená skalice v krystalickém stavu– 20 gramů
Arabská guma – 20 gramů
Voda – 600 gramů

Rozemelte duběnku na jemný prášek a vsypte do misky. Přilijte polovinu vody a nechte máčet. Ve zbytku vody rozpusťte zelenou skalici a gumu. Do této tekutiny přilijte duběnku namočenou ve vodě. Tekutina zčerná a je připravena k okamžitému používání ale dosáhne maximální intenzity černé barvy pokud bude pravidelně promíchávána v období následujícího jednoho až dvou měsíců. Po tomto období ji nechte pár dnů usadit, přefiltrujte a nalijte do lahvičky na inkoust. Abyste se vyvarovali tvorbě povlaku přidejte silný duběnkový extrakt (cca 5% z celkového objemu) a vařte 5 minut. Příliš mnoho zelené skalice způsobí, že inkoust bude rezavě hnědý a může i narušit strukturu papíru. Velké množství duběnky zesvětlí odstín inkoustu ale učiní ho odolným k vodě a alkoholu.
neznámý zdroj

Duběnko-železitý inkoust – (3)

Jak vyrobit dobrý inkoust. Vezmi 5 uncí nejlepších duběnek, roztluč je v hmoždíři, nikoliv však na malé kousky a dej je do čtvrtky čisté dešťové nebo měkké pramenité vody a nech je odstát za časté míchání 4 až 5 dní. Pak vezmi 2 unce arabské gumy, 1 unci dvakrát rafinovaného cukru, 1 kus indiga a přidej do tekutiny, zamíchej a nech stát dalších 4 až 5 dní. Pak vezmi 2 unce dobré zelené skalice, čím větší tím lepší a po propláchnutí od nečistot dej ke zbytku směsi. Přidej ještě kus čisté gumy o velikosti vlašského ořechu k ustálení barvy a můžeš používat.
neznámý zdroj

Duběnko-železitý inkoust – (4)
„Zelená skalice je sulfát železa dostupný v každé drogerii jako potravní doplněk. Ve svém přírodním stavu má skalice zelený nádech, z čehož plyne nesprávná asociace s mědí. Tanin nebo kyselina tříslová je hnědá látka, která se nachází v kůře či listech stromů. Středověcí písaři měli vlastní oblíbené zdroje jako žaludy, skořápky vlašských ořechů (podle jiného zdroje se mělo jednat o šlupky) a nejčastěji malé výčnělky které rostou na dubových listech v reakci na vajíčka určitých parazitujících vos… jeden díl práškové arabské gumy, dva díly skalice, tři díly rozemleté duběnky a 30 dílů vody, vše v objemu…“
 

Další možné recepty na výrobu inkoustu:

 

Tipy a rady:

  • Duběnka je reakce dubu na nakladené vajíčka a larvy žlabatky dubové. Uvnitř těchto novotvarů – hálek se vyvíjejí larvy žlabatek. Na podzim můžete duběnky sbírat na listech i větvičkách, místy ve velmi hojném počtu. Duběnka se dá teoreticky případně nahradit jiným zdrojem tříslovin.

  • Zelená skalice (Síran železnatý - Fe(SO4).7H2O) se používá na čištění (jako koagulant) odpadních vod a dá se sehnat také v tekuté podobě (přísada do živočišných krmiv, pro výrobu katalyzátorů, jako čiřidlo při čištění odpadních vod nebo na odstraňování mechorostů) - Koupit ji můžete také zde - http://www.via-rek.cz/detailprodukt.php?p=24

  • Arabská guma

    Arabská guma je pryskyřice akácií a dá se pořídit v restaurátorských potřebách nebo specializovaných papírnictvích. Koupit na Internetu ji můžete v i-obchodě ALTAMIRA

 

Fotografie: autor Petr Tryščuk, podklady a výroba www.slovane.cz


Související články:
Slované v očích Theofylaktových (27.04.2007)
Psaní na voskové tabulky (19.02.2006)
Velkomoravské písemnictví (19.02.2006)
Celý příspěvek | Autor: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek

roh   HISTORICKÉ TRŽIŠTĚ roh

Široká nabídka levného vybavení nejen pro Slovany, ale takřka pro celou historii...

Naše trvalá nabídka:
+ Oblečení
+ Táboření
+ Vojenská výbava
+ Osobní výbava
+ Řemeslné potřeby
+ Ozdoby a šperky
+ Duchovní pořeby
+ Jídlo a pití


roh   Pozvánka: Beltine 2013 roh

roh   Sháníme roh
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.

Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.

NOVÉ MALBY
Vesna

Více obrázků od stejného autora.

F. Skřivánek: Lov Gryfa

Více obrázků od stejného autora.


roh   Partneři roh
Velesův lid
Orcae Ita
Orcae Ita.

Velkomoravané
Velkomoravané

CEA
CEA

seznam všech
slovanských skupin


roh   Odkazy roh
Putování po středověkých památkách.

Web věnovaný středověku.

Web o Horní a Dolní Lužici.

Slovanská knihovna při NK.

Ústav slavistických a východoevropských studií FF UK.

Moravský etnofolk čerpající ze slovanských kořenů.

Slovanské fórum.

Vlastenecké a kulturní sdružení.


roh   Jazyčníci roh
Společnost staroslovanské kultury, tradic a duchovna.

Kruh Peruna - Slovensko.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.