Slovanský web

KALENDÁŘ

  Měsíc:

Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Ke stažení Mail Slované ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Nabídka témat roh

roh   Tipy na výlet roh
Festival Beltine 30.4.-1.5.
Zelené svátky 17.-19.5.
Jantarová stezka 1.-2.6.
Oslavy Slunovratu 21.-23.6.
Boj o hradiště 10.-11.8.
Bitva Rogar 17.-18.8.

roh   Fotoreportáže z akcí roh
Dožínky

Zimní Slunovrat

Lov vlka

Kupalo - Slunovrat

Jarilky 2011

Vynesení Moreny 2011

VŠECHNY FOTOREPORTÁŽE...

roh   Komiks roh
Inspirováno misiemi u Slovanů.
Komiks.
roh
Celý komiks
roh

roh   Informace a kontakty roh
Administrátor:
Petr Tryščuk
777 103 532
petr@slovane.cz

http://o-chae.com

NAVRCHOLU.cz


* Radarová sonda u Nákla

PhDr. Jan Galatík; Přidáno dne 05. 01. 2010 (3963 přečtení)

Originální název článku: Radarové sondy naznačily, že staří Moravané uměli vyvolat erupce uhlovodíků?
Amatérská rekonstrukce popisu cesty na trhy Svatoplukova města, sepsaná perskými kupci, naznačila novou možnost Weligradu. Propast Nákla na vyvýšenině u Hodonína. Vznikla vzedmutím jílových vrstev tlakem metanu blízkého ložiska uhlovodíků. Na vrcholu vytryskl kdysi dávno mohutný výron artézské vody. Vytvořil obrovský kráter, jeho protržením vznikly přístupové rokle. To je v souladu s názvem cíle perských cestopisů: "Hora ze které vytéká voda.".

Také odpovídá popisu velkého města, ležícího hluboko pod úrovní země i nedalekých pohřebních pahrbků, kde uctívali oheň. Na úpatí Nákla se totiž nachází největší ložisko metanu na našem území. Jmenuje se Sedmirohé. Bahenní sopky, mohylovité pahrbky, tam vznikly přirozenými erupcemi uhlovodíků. Z nich tři největší mají i svá jména. Čertoprd, Kopec a sv. Anna. Proto se zřejmě mimo Sedmirohé používal i název Rohotří, Tři rohy a (německy) Dreiecke, jak svědčí místní názvy lesních tratí u Rohatce. (Viz článek Rogatec - hrobka Mojmírovců?) Poněkud opovážlivý může být i názor, že zobrazení tří kopců na městských znacích mnoha okolních osad, jako Vracov, Bzenec, Strážnice – Žerotín, Skalica, Myjava, Hohenau, Břeclav a dalších, může souviset se znakem Horních Uher a pozdějšího Slovenska. Stejně, jako znaky obou biskupství, které si na Metodějův stolec kladly nárok. Bavorské má 3 Moravské 7 rohů. Heraldikové považují nejstarší znaky za „těsnopis historie“. Tyto piktogramy, srozumitelné všem, byly předchůdce písma. Našly uplatnění v pozdější městské, rodové i církevní heraldice. Zvláštnost „rohů, zubů, trnů a kopců“ bahenních sopek. Četné jsou i místní názvy odvozené od nějakých významných rohů, klů, trnů a kopců.

Znaky.
Ložisko uhlovodíků Sedmirohé má tři „rohy“, které jsou výrazně větší.
Možnost polohy sídla Mojmírovců v propasti Nákla zpočátku vyvolala negativní reakci některých archeologů. Dnes se nepovažuje za zcela vyloučenou. Internetová encyklopedie Wikipedia uvádí: „Dle jiné populární teorie mohl být Veligrad umístěn v kráteru Náklo poblíž Moravské Sahary u Hodonína. Tato teorie je zajímavá především pro představu místa s častými výrony plynů a petroleje, které při hoření mohly působit fascinujícím dojmem. Zpráva o možné erupci metanu u Metodějova stolce je v Theofylaktově díle „Život sv. Klimenta, biskupa Bulharů“, z roku 885: „Zatřásl Bůh zemí a rozevřel ji. Zazněl hukot. Zatřásli se obyvatelé Města, běželi k vladaři a děli: Co se děje?“ Zdá se, že erupce mohly být vyvolávané i uměle, naznačuje to další pokračování tohoto textu Theofylakta: …avšak jazyk heretiků pomlouval ten div, říkaje, to jsou kouzla a čáry kouzelníků, sami jsouce v jejich moci…

Význam této lokality podpořil také nález velké koncentrace hutí v okolí a pozůstatky intenzivní těžby železné rudy ve Stražovicích u Kyjova. Horníci, kteří tam těžili z hlubiny valouny hematitu, však leží zapomenuti našimi historiky. Přesto, že jejich těla ukrývá největší známý velkomoravský mohylník na Moravě. Plošný archeologický výzkum rozsáhlé lokality propasti Nákla i ložiska uhlovodíků by byl velmi nákladný. Zatím je však jedinou uznávanou metodou pro komplexní hodnocení místa a možné ztotožnění s názvy historických dokumentů. Profesionální archeologové však mají jiné oblasti zájmu. Amatérům zbývají nedestruktivní metody. Jednou z nich je GPS. Tato zkratka se používá pro radarovou detekci předmětů uložených pod zemským povrchem. (Ground Penetrating Radar). Pomocí vysílací antény se do země vyšle krátký, ale velmi silný signál elektromagnetického záření. Ten proniká do půdy a odráží se od všeho, co má odlišné vlastnosti. Vzniklé odrazy zachytává druhá, přijímací anténa. Odrazy od vrstev a předmětů uložených v hloubce, se na obrazovce radaru zobrazují. Můžeme tak zjistit různé předměty a vrstvy, uložené v hloubce. Protože také zpětné odrazy se na rozhraní znovu odráží, je často předmět, nebo vrstva zobrazena v opakujících se odrazech v hloubce. První sondy jsme provedli 23. října 2009 na Sedmirohé. Používali jsme radar typu LOZA, pracující na frekvenci 200MHz. Měl dosah do hloubky asi 20 m. Odraz vzniká jen rozhraní materiálů s různou permitivitou, nebo různou vodivostí.. Odražený paprsek přitom mění fázi signálu. Podle této změny se zjistí, zda se jedná o odraz od materiálu s vyšší, nebo nižší permitivitou. Čím větší je rozdíl permitivit, tím kontrastnější je jeho zachycený obraz. Vzduch má hodnotu permitivity 1, hlína a skála 5 – 15, voda 81. Na snímcích jednotlivých sond je na vodorovné ose vzdálenost v metrech a na svislé ose hloubka v metrech. Při měření se postupovalo tak, že se dvojice vysílací a přijímací antény posouvala po 10 cm. Postupovali jsme podél měřícího pásma délky 30 m.

Výsledky radarových sond.
Měření jsme prováděli na pahrbku, na němž jsme leteckými snímky našli siluety možných hrobů a staveb. Jeho lidový název Svatá Anna zřejmě souvisí se stejnojmennou sochou na jejím úpatí. Počáteční bod měření se nacházel 68 m od okraje pole u potoka, kde je výrazný orientační bod - strom. Na parcele je viditelná mez. Sondy 1 a 2 byly vedeny paralelně s touto mezí v délce 60 m. Od 30 m první sondy byla provedena další, směřující na ní kolmo, směrem na (v terénu dobře patrný) můstek přes potok. Po můstku pokračuje tato polní cesta z Vacenovic k Miloticím – k bývalému středisku naftařů, nazývanému dodnes „Metan“. V bodě počátku třetí sondy jsme provedli kopanou sondou do hloubky 2,2 m. GPS souřadnice místa jsou 48 st 57 min 09,29 sec N a 17 st. 10 min 00,98 sec E.

Radarogramy.
Na svahu bahenní sopky sv. Anna jsme provedli 1700 bodových měření na liniových sondách celkové délky 170 m. Radarogramy naznačují četné artefakty. Při radarovém průzkumu jsme našli i několik malých ložisek uhlovodíků těsně při povrchu. Pro upřesnění hloubky byla provedena kopaná sonda. Výsledek nás překvapil. Pravděpodobně jsme našli místo, kde byl přirozený výron uhlovodíků uměle utěsněn jílem a zatížen kamenivem. Důvodem pro toto ucpání mohlo být jeho využití při vhodné příležitosti. Stopy po požáru naznačují, že zde došlo k detonacím spojeným s požárem. Na úpatí pahrbku se zřejmě nacházejí také kostrové hroby. To by mohlo podporovat možnost významného pohřebiště, naznačené zde nálezem unikátní kostry avarské princezny. Snímky výkopu sondy, požářiště i opálené kamenivo ucpávky.


Snímky výkopu sondy a nalezeného pozůstatku erupce uhlovodíků, jejího ucpání kameny s jílem a požáru.




Některé artefakty jsme označili šipkami. V poloze 146 až 165 jde pravděpodobně o kostrové hroby. Kopulovité útvary představují miniaturní ložiska uhlovodíků. Některé další artefakty mohou souviset s konstrukcemi možných staveb, nalezených leteckými snímky porostu. Další upřesnění by mohly přinést nové sondy.


Celý příspěvek | Autor: PhDr. Jan Galatík | Informační e-mailVytisknout článek

roh   HISTORICKÉ TRŽIŠTĚ roh

Široká nabídka levného vybavení nejen pro Slovany, ale takřka pro celou historii...

Naše trvalá nabídka:
+ Oblečení
+ Táboření
+ Vojenská výbava
+ Osobní výbava
+ Řemeslné potřeby
+ Ozdoby a šperky
+ Duchovní pořeby
+ Jídlo a pití


roh   Pozvánka: Beltine 2013 roh

roh   Sháníme roh
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.

Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.

NOVÉ MALBY
Vesna

Více obrázků od stejného autora.

F. Skřivánek: Lov Gryfa

Více obrázků od stejného autora.


roh   Partneři roh
Velesův lid
Orcae Ita
Orcae Ita.

Velkomoravané
Velkomoravané

CEA
CEA

seznam všech
slovanských skupin


roh   Odkazy roh
Putování po středověkých památkách.

Web věnovaný středověku.

Web o Horní a Dolní Lužici.

Slovanská knihovna při NK.

Ústav slavistických a východoevropských studií FF UK.

Moravský etnofolk čerpající ze slovanských kořenů.

Slovanské fórum.

Vlastenecké a kulturní sdružení.


roh   Jazyčníci roh
Společnost staroslovanské kultury, tradic a duchovna.

Kruh Peruna - Slovensko.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.