Slovanský web

KALENDÁŘ

  Měsíc:

Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Ke stažení Mail Slované ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Nabídka témat roh

roh   Tipy na výlet roh
Festival Beltine 30.4.-1.5.
Zelené svátky 17.-19.5.
Jantarová stezka 1.-2.6.
Oslavy Slunovratu 21.-23.6.
Boj o hradiště 10.-11.8.
Bitva Rogar 17.-18.8.

roh   Fotoreportáže z akcí roh
Dožínky

Zimní Slunovrat

Lov vlka

Kupalo - Slunovrat

Jarilky 2011

Vynesení Moreny 2011

VŠECHNY FOTOREPORTÁŽE...

roh   Komiks roh
Inspirováno misiemi u Slovanů.
Komiks.
roh
Celý komiks
roh

roh   Informace a kontakty roh
Administrátor:
Petr Tryščuk
777 103 532
petr@slovane.cz

http://o-chae.com

NAVRCHOLU.cz


* Zánik Velké Moravy v písemných pramenech

Doc. PhDr. Luděk Galuška CSc.; Přidáno dne 26. 04. 2008 (6030 přečtení)

Velká Morava v roce 900 už zdaleka nebyla tím mocenským útvarem, který za knížete Svatopluka spolurozhodoval o dění ve střední Evropě. Přesto však ještě stále měla svého vládce z mojmírovského rodu, vojenskou družinu, církevní organizaci na čele s biskupy a s arcibiskupem i značnou lidskou základnu.

A snad proto, že jim v roce 896 přenechal Mojmír II. oblasti horního Potisí, zůstávali vůči ní loajální i Maďaři, jejichž bojové oddíly v té době pustošili již polovinu Evropy. Pak však nastala změna. Na sněmu v Regensburgu se v roce 901 moravský kníže Mojmír II. i jeho chráněnec, markrabě východní marky Isanrik, usmířili s východofranským králem Ludvíkem IV. Dítětem. Tím se ovšem dostali do protimaďarského tábora. Proč tak učinili, na to nelze s jistotou odpovědět. Existují totiž určité náznaky, že do té doby se někteří Moravané mohli dokonce účastnit i maďarských výbojů do severní Itálie a do Bavorska. Nelze přitom přehlédnout, že kromě Velké Moravy se drancování ze strany Maďarů vyhýbalo také Isanrikově východní marce, jejíž území jinak leželo "na raně" jako první.

Odpověď maďarských nájezdníků na nově vzniklou situaci na sebe nenechala dlouho čekat. Už v následujícím roce 902 byli napadeni nejprve Moravané a o něco později i Bavoři. Výsledky srážek však byly stejné; jízdní oddíly Maďarů ještě byly odraženy. To, jak se zdá, mělo za následek krátkodobé zklidnění situace, neboť jen tak si lze vysvětlit snahu o vyřešení celních tarifů při obchodování na Dunaji mezi Bavory a Moravany, známou z pramenů jako "Inquisitio de theloneis", či lépe jako Celní tarif z Raffelstetten. Tento relativní klid ovšem netrval dlouho. Už v roce 906 zaznamenal analista Saxo další srážku Moravanů s Maďary. Údajně opět vítěznou. Pak však zpráva o Moravanech natrvalo končí, stejně jako na dlouhou dobu není zmiňována Velká Morava. Jen v Iuvavských letopisech se ještě dočteme o velké bitvě u Bratislavy, ve které 4. července roku 907 maďarské oddíly na hlavu porazily vojsko Bavorů. Karpatská kotlina se tak natrvalo dostala pod jejich nadvládu.

Skutečnost, že mezi účastníky bitvy u Bratislavy nejsou uvedeni Moravané, považují někteří badatelé za důkaz, že Velká Morava už tehdy neexistovala. Tento její skorý zánik dokládají také tím, že už když Maďaři táhli v roce 906 k dolní Nise na pomoc Sasy napadeným Glomačům, procházeli napříč Moravou a nikdo jim v tom nebránil. Podle Dušana Třeštíka jsou pro stanovení absolutního data zániku Velké Moravy důležité také okolnosti související s kronikou Reginona z Prümu. Ta měla být dokončena už v roce 908 a přesto se v ní vzpomíná, že Svatoplukovi synové vládli v "regnum" svého otce jen krátce, a že Maďaři "vše až do základů zpuztošili". Uvedený český historik z toho vyvodil následující závěry; moravské vojsko Mojmíra II. muselo být Maďary na hlavu poraženo už v roce 906, přičemž prohraná bitva se měla odehrát někde u Nitry. Důsledkem této porážky byl okamžitý a úplný zánik mocenských struktur Velké Moravy, včetně její církevní organizace. Zpustošeno mělo být celé území Moravy a Slovenska a některé jejich části měly dokonce zůstat vylidněny. K obsazení těchto oblastí Maďary ovšem nedošlo. Vítězové zde jen kontrolovali situaci.

Protipólem závěru o náhlé a jednorázové likvidaci Velké Moravy v roce 906 je verze o jejím postupném zanikání, či spíše jakémsi déle trvajícím odumírání. Hlavním zastáncem této verze je Lubomír E. Havlík. Proces zániku podle něj začal bezprostředně po smrti Svatopluka v roce 894, kdy došlo k odpadnutí několika satelitních území a následnému rozdrobení státní moci. Tohoto oslabení pak využili staří Maďaři, kteří zpustošili okrajové části Velké Moravy, přičemž zabrali její východní oblasti. Státní a církevní organizace na Moravě měla však zůstat více méně nedotčena. Tribut měl být Maďarům vyplácen až do roku 925. Ani po tomto datu Havlík ovšem nepředpokládá, že by státní a církevní život na Moravě úplně zanikly, měly jen upadnout a ztratit na významu. Ke konečné ztrátě samostatného postavení mělo dojít až později, v 11. stol., kdy se území Moravy dostalo pod nadvládu českých Přemyslovců.

Diametrálně odlišné verze dvou známých historiků mají své zastánce i odpůrce, své slabší i silnější stránky. Z obou však vyplývá, že v učebnicích dějepisu tak démonizovaný rok 907, ona bitva u Bratislavy mezi Bavory a Maďary, nemá jako rok zániku Velké Moravy téměř žádné opodstatnění.

Výňatek z knihy: Slované - doteky předků


Celý příspěvek | Autor: Doc. PhDr. Luděk Galuška CSc. | Informační e-mailVytisknout článek

roh   HISTORICKÉ TRŽIŠTĚ roh

Široká nabídka levného vybavení nejen pro Slovany, ale takřka pro celou historii...

Naše trvalá nabídka:
+ Oblečení
+ Táboření
+ Vojenská výbava
+ Osobní výbava
+ Řemeslné potřeby
+ Ozdoby a šperky
+ Duchovní pořeby
+ Jídlo a pití


roh   Pozvánka: Beltine 2013 roh

roh   Sháníme roh
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.

Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.

NOVÉ MALBY
Vesna

Více obrázků od stejného autora.

F. Skřivánek: Lov Gryfa

Více obrázků od stejného autora.


roh   Partneři roh
Velesův lid
Orcae Ita
Orcae Ita.

Velkomoravané
Velkomoravané

CEA
CEA

seznam všech
slovanských skupin


roh   Odkazy roh
Putování po středověkých památkách.

Web věnovaný středověku.

Web o Horní a Dolní Lužici.

Slovanská knihovna při NK.

Ústav slavistických a východoevropských studií FF UK.

Moravský etnofolk čerpající ze slovanských kořenů.

Slovanské fórum.

Vlastenecké a kulturní sdružení.


roh   Jazyčníci roh
Společnost staroslovanské kultury, tradic a duchovna.

Kruh Peruna - Slovensko.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.