Slovanský web

KALENDÁŘ

  Měsíc:

Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Ke stažení Mail Slované ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Nabídka témat roh

roh   Tipy na výlet roh
Festival Beltine 30.4.-1.5.
Zelené svátky 17.-19.5.
Jantarová stezka 1.-2.6.
Oslavy Slunovratu 21.-23.6.
Boj o hradiště 10.-11.8.
Bitva Rogar 17.-18.8.

roh   Fotoreportáže z akcí roh
Dožínky

Zimní Slunovrat

Lov vlka

Kupalo - Slunovrat

Jarilky 2011

Vynesení Moreny 2011

VŠECHNY FOTOREPORTÁŽE...

roh   Komiks roh
Inspirováno misiemi u Slovanů.
Komiks.
roh
Celý komiks
roh

roh   Informace a kontakty roh
Administrátor:
Petr Tryščuk
777 103 532
petr@slovane.cz

http://o-chae.com

NAVRCHOLU.cz


* Výroba ze slámy

Petr Tryščuk; Přidáno dne 21. 08. 2006 (8893 přečtení)

Protože je senoseč v plném proudu, nastal čas pro další raně středověkou výrobní činnost. Zajímavější o to, že v současném LH-OH prostředí není zcela rozšířená. Jedná se o zpracování slámy a trav.
Máte-li tedy chuť, můžete si dle tohoto článku zkusit vyrobit vlastní ošatku.

Sláma byla výrobním produktem již od prvopočátku lidstva. Jednalo se nejen o stébla kulturních trav (tedy o slámu jak ji známe dnes), ale i stébla planých trav, které byly všude volně dostupné. Otisk dna "ošatky" v hlíně máme nalezen z Evropy již z neolitu. Přímo z doby Slovanů (a našeho území) sice žádný nález nemáme, ale protože se jedná o velice těžce dochovatelný materiál, není žádný důvod se domnívat, že by naši Slované travní stébla nevyužívali.



CHCETE SI KOUPIT OŠATKU?

Navštivte naše tržiště!

Tímto příspěvkem chci přispět především k prezentování a oživení akcí oživlé historie (nejen pro raně středověké Slovany) a na prvním místě tedy budu pro naši potřebu definovat "slámu".
Na fotografii vidíte vedle stébla moderních obilovin a stébla dvouzrnky. Proti moderním plodinám byla dvouzrnka méně subtilní a více nazelenalá (osobně bych se tedy vyvaroval příliš žlutě zářivým a širokým stvolům). Kdo nemá přístup ke slámě z dvouzrnky, měl by volit plané trávy nebo stébla co nejpodobnější těmto původním obilovinám. Pro výrobu se v pozdním období používala především sláma žitná (upozornění: žito mlácené moderními stroji se však nedá použít!).

Využití slámy a trav
Sláma sloužila především jako podestýlka pod dobytek i jako izolační materiál pro budovy i lidi (například Otziho boty byly vystlány senem nebo jeho plášť byl také ze sena). Takové využití si každý dovedeme živě představit. Mnohem zajímavější byly však již produkty zpracované ze slámy. Protože se nám sláma jako přírodní materiál nedochovala, můžeme se o jejím komplexním použití spíše jen dohadovat.

  Tři samostatné výrobky však naši předkové používali nepochybně:

  1. Jedná se o došky k pokrytí střech. Na fotce vidíte došky z rákosu na archoskanzenu Chotěbuz Podobora. Tyto došky však jsou slaměné, ale na dálku vypadají obdobně.
  2. Povřísla na svazování snopů (navázané prameny slámy).
  3. Ošatky, košíky, moušnice a další nádoby ze splétané trávy - této skupině výrobků se v tomto příspěvku chci nyní věnovat já

OŠATKY
Celou kapitolu nazvu ošatky, neboť se budu věnovat především výrobě ošatky.

Příprava materiálu:

  1. Sláma, kterou použijete, musí být tvárná, proto se doporučuje, ji před použitím nechat navlhnout. Ideální je přeložit slámu na noc mokrým hadrem. Sláma musí být totiž pouze vlhká a nikoliv mokrá. Čerstvá tráva také není vhodná, neboť se příliš seschne a jednotlivé otočky nedrží u sebe.
  2. Oplétací materiál
    1. lýko - lipové lýko, stržené nejlépe na jaře a před použitím patřičně namočené. Kůra samotná se nožem odloupne.
    2. loubek - nejlépe vrbový prut, sbíraný na podzim (kdy je vrba opadlá a bez mízy), podélně rozčtvrcený a vyhlazený nožem (od středové dřevní hmoty), aby nepraskal při ohýbání. Případně se podobně dají zpracovat i smrkové kořeny.
    3. kůže - tento materiál se mohl používat, ale pro svou vysokou cenu spíše jen zřídka a z estetických důvodů. Každopádně se s ním pracuje nejlépe. (Našel jsem pouze etnografické zmínky o ozdobné funkci kůže při výpletu ze slámy.) [Já sám jsem na svou první ošatku použil kožený řemínek (viz. popis níže uvedený). Ale z pohledu ceny usně a některým fyzikálním vlastnostem se využití kůže k úpletu zřejmě příliš nepoužívalo (nebo jen vzácně).]

Výrobní nástroje:

  1. Rourka - kožená rourka mírně se zužující k jednomu konci, která vám pomáhá usměrňovat šíři oplétaného svazku. Obvod menší dírky je obvodem, který bude mít svazek slámy (u mne jsem zvolil velikost obvodu špičky malíčku).
  2. Jehlice - kovová či dřevěná jehla o délce 12-17 cm, která slouží k podsouvání opletacího materiálu pod sebe.
  3. Další obecně použitelné nástroje (nůž, nůžky apod.)

Postup oplétání svazku slámy:

  1. Celkový oplet - celý svazek se oplétá (lýkem) tak hustě, že sláma není vůbec vidět. Tento typ opletu je velmi náročný na množství použitého lýka a přijde mi zároveň mnohem pracnější.
  2. Částečný oplet - oplétání slouží pouze k udržení tvaru svazku slámy u sebe - podle potřeby se jednotlivé spirály opakují v intervalu 1 až 3 cm. (Tento způsob jsem použil já - viz. foto.)

Spojování svazků slámy:

  1. Co 2 až 5cm se oplétací materiál provleče/podstrčí pod proplet, který je na předešlém svazku. Může se i častěji (ošatku to zpevní), ale přišlo mi to zbytečné. (Tento způsob jsem použil já - viz. foto.)
  2. Druhou variantou je občasné podvlékání oplétacího materiálu pod předešlý slaměný svazek.
  3. poslední možností je propíchnutí předchozího slaměného svazku a vedení úpletu skrz jeho středem.

Konkrétní výroba ošatky

Materiály: Já osobně jsem šáhl po následujících materiálech: jako slámu jsem použil divoce rostoucí trávu (snad se jedná o nějaký druh lipnice (Poaceae)) a na úplet jsem pro začátek šáhl ke kůži. Svazek použité trávy se vlezl akorát do dlaně a kůže o šířce 3-6mm měla okolo 12 metrů (na její nastříhání stačila kůže/ušeň o rozměrech 20x20 cm). Využití řemínku jsem zvolil čistě prakticky, protože příprava loubí/lýka a jeho neustálé nastavování by u prvního pokusu příliš natahovalo výrobní čas.

 

Základ dna: Prvním krokem bylo vytvoření základu dna. Svazek trav provlečte rourkou (tak aby širší část směřovala ven) a první otočku trávy pevně svažte z menšího svazku. Osobně doporučuji navázat u prvního 5 cm menší svazek trav a ve 2 cm jej zahnout. Tyto dvě části provázat. Nyní začínáte postupovat obtáčením kůže okolo svazku a co 2-3 oplet provlékáte (svazujete) za oplet na předchozím svazku. Při cca prvních 4 kruzích od středu nečekejte ode dna ošatky žádné zázraky. Tráva se zatím nemá tendenci sama sebe narovnat do kruhu a dílko vypadá žalostně. Ačkoliv se to zdá být jednoduché a vlastně to i jednoduché je, jedná se o časově náročnou činnost. Takto vypadalo dno ošatky po dvou hodinách.

Dno: Oplet stahujeme co nejpevněji a co nejpevněji jej i svazujeme. Mně se to až tak nedařilo, ale ani menším mezírky nakonec vzhledu neškodí. Svazky k sobě svazujeme v rovině podle toho, jak velké dno chceme. Na ošatku mé velikosti stačí 5-6 otoček. Nyní už může docházet materiál a po jednotlivých stéblech jej tedy začneme do rourky doplňovat

Stěny: Ve chvíli, kdy nám velikost dna  stačí se pustíme do výroby boků, a to tak, že svazek slámy začneme mírně zvedat. K tomu postačí pouze uchycovat oplet o něco výše. možná to zní složitě, ale je to velmi jednoduché a vlastně i postupujete velmi intuitivně.

Zakončení: Když už vám velikost ošatky dostačuje nebo vám dojde tráva (jako v tomto případě), tak jednoduše přestanete trávu přidávat a i nadále omotáváte svazek slámy až do ztracena. Osobně doporučuji tuto poslední otočku oplétat hustěji a častěji "kotvit".

Zahlazení: Nůžkami odstříháte trčící stébla (skoro žádné nejsou) a ošatka je hotova.

Mě tato ošatka trvala se vším všudy nejméně 12 hodin. Pravda je, že jsem v to počítal i neustále studium a klasický pokus omyl. Samotné pletení bylo asi 6-7 hodin (u TV) takže jsem se sice nenudil, ale taky jsem jistě pracoval podstatně pomaleji.






Související články:
Výroba ošatek ze slámy a loubí (25.03.2007)
Typy praků a jejich použití u Slovanů (05.09.2005)
Celý příspěvek | Autor: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek

roh   HISTORICKÉ TRŽIŠTĚ roh

Široká nabídka levného vybavení nejen pro Slovany, ale takřka pro celou historii...

Naše trvalá nabídka:
+ Oblečení
+ Táboření
+ Vojenská výbava
+ Osobní výbava
+ Řemeslné potřeby
+ Ozdoby a šperky
+ Duchovní pořeby
+ Jídlo a pití


roh   Pozvánka: Beltine 2013 roh

roh   Sháníme roh
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.

Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.

NOVÉ MALBY
Vesna

Více obrázků od stejného autora.

F. Skřivánek: Lov Gryfa

Více obrázků od stejného autora.


roh   Partneři roh
Velesův lid
Orcae Ita
Orcae Ita.

Velkomoravané
Velkomoravané

CEA
CEA

seznam všech
slovanských skupin


roh   Odkazy roh
Putování po středověkých památkách.

Web věnovaný středověku.

Web o Horní a Dolní Lužici.

Slovanská knihovna při NK.

Ústav slavistických a východoevropských studií FF UK.

Moravský etnofolk čerpající ze slovanských kořenů.

Slovanské fórum.

Vlastenecké a kulturní sdružení.


roh   Jazyčníci roh
Společnost staroslovanské kultury, tradic a duchovna.

Kruh Peruna - Slovensko.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.