Slovanský web

KALENDÁŘ

  Měsíc:

Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Ke stažení Mail Slované ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Nabídka témat roh

roh   Tipy na výlet roh
Festival Beltine 30.4.-1.5.
Zelené svátky 17.-19.5.
Jantarová stezka 1.-2.6.
Oslavy Slunovratu 21.-23.6.
Boj o hradiště 10.-11.8.
Bitva Rogar 17.-18.8.

roh   Fotoreportáže z akcí roh
Dožínky

Zimní Slunovrat

Lov vlka

Kupalo - Slunovrat

Jarilky 2011

Vynesení Moreny 2011

VŠECHNY FOTOREPORTÁŽE...

roh   Komiks roh
Inspirováno misiemi u Slovanů.
Komiks.
roh
Celý komiks
roh

roh   Informace a kontakty roh
Administrátor:
Petr Tryščuk
777 103 532
petr@slovane.cz

http://o-chae.com

NAVRCHOLU.cz


* Velikonoce – červené svátky

Tomáš Nový; Přidáno dne 16. 04. 2006 (3856 přečtení)

Druhé veliké svátky roku byly slaveny v době jarní rovnodennosti a nazývaly se velikonoce – veliké noce, či svátky červené. Byly oslavou vzkříšení přírody k novému životu, oslavou jara a Vesny. V mnohých písních splývá Vesna s pojmem velikonoc, Poláci ji nazývají „Velkonočkou“, u Huculů se přípravám na hody velikonoční říkalo „vesnovanie“.

Jarnímu obratu v přírodě, kdy slunce stoupá výš a světla přibývá, se staří Slované přizpůsobili mnohými zvyky. Vítali jarní božstva a se zimními božstvy se loučili. Vynášeli, topili nebo shazovali ze skal Moranu. Jaro bylo přinášeno do vsí v podobě jívových, tisových nebo klokočových proutků. Domy se zametaly zelenými ratolestmi, božstvům byly přinášeny oběti, čarovalo se a věštilo, zvláště pomocí rituálů ohněm a vodou, vzpomínalo se na zemřelé. Všechny obřady měly očišťovací princip.

Velikonoce se u Slovanů konaly ve znamení kraslic. Byla to vařená vejce, obarvená na červeno. Tato barva byla Slovany velmi uctívána a tak lahodila jejich oku, že ji nazývali „kráskou“. Proto vznikl název pro velikonoční červená vajíčka – kraslice. V Korutanech se tato vejce nazývala „pyric“ (od pýřit = červenat). Vejce mají prastarý rituální význam. Např. vejce, snesená na zelený čtvrtek, byla o hodech velikonočních posvěcena, potom se přehazovala přes chalupu a zakopala na místě, kam dopadla. Byla to magická ochrana proti jakémukoliv neštěstí a pohromě. U východních Slovanů byla rozšířena hliněná malovaná vajíčka, která se nazývala „pisanki“. Tento název se dodnes dochoval na Ukrajině, kde velikonoční kraslice se jmenují pysanky.

O Velikonocích byla vzývána bohyně Vesna prostřednictvím rituálů vody. Před východem slunce se lidé umývali vodou ze studánek a potoků, tváří obráceni k vycházejícímu slunci a rozjímali. Dívky spěchaly o velikonoční neděli ke studánkám, aby se omyly vodou na krásu. Z těchto rituálů vznikla i tradice polévání vodou „oblévačka“. Polsky se nazývá „dyngus“, na Slovensku se dodnes užívá výraz „kúpací pondělok“.

Slovácká děvčata zpívají:
Velká noc, velká noc, kedy už bude?
Ktorý že ma šuhaj oblievati prijde?

Dalším důležitým symbolem velikonoc je pomlázka. U Slováků se velikonoční úterý jmenuje „šibací úterok“, v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a Polsku nazývají tuto slavnost „šlahačka, namrskut, šlerkust, šmigust“. Velikonoční proutek je „šibák“. Proutek je symbolickým obrazem jarního blesku – práskání obrazem hřmění. Práskáním se všeobecně vyháněly zlé mocnosti, právě tak jako jarní hřmění vypuzuje zlé duchy.

Oheň, věrný průvodce slovanským bájeslovím, má svou důležitou roli i ve velikonočních obřadech. U Polabských Slovanů na večer prvního nebo druhého velikonočního svátku plápolaly na návrších ohně, kterým byla připisována zúrodňující moc.

K těmto svátkům bylo od pradávna podáváno zvláštní svěcené pečivo, u Poláků velké bábovky, u Huculů bylo kulaté pečivo nazývané „paska“, v Čechách dodnes známé mazance.

Jak bylo vánočnímu slunci zasvěceno prasátko, tak slunci velikonočnímu byl obětován beránek. U Jihoslovanů má zabíjení beránka ráz starodávného rituálu.
V době velikonoční bylo také pamatováno na zemřelé. V Haliči světí o tomto čase „Hajlky, Hahulky“. Lidé se scházejí na hřbitovech a zpívají písně, zvané „hajlky“ a konají příslušné obřady. První neděli po velikonocích byly uspořádány velké slavnosti na počest mrtvých, které se nazývaly „gribky“ (hroby).

Lidé odcházeli na hřbitov, kde až do večera hodovali a pili. Také u Srbů se týden po velikonočních svátcích slavil velký svátek „pobušeni ponedeljnik“, ky se lidé scházeli na hřbitovech, kde se hroby „pobušajú“, tj. pokrývají drnem a věnci. Mrtvým se kladly na hroby pokrmy i kraslice.
Holubi, znamenající u Slovanů vtělení duší, hráli u hodů velikonočních značnou roli. Jejich kůstek se používalo při věštění.
 


Celý příspěvek | Autor: Tomáš Nový | Informační e-mailVytisknout článek

roh   HISTORICKÉ TRŽIŠTĚ roh

Široká nabídka levného vybavení nejen pro Slovany, ale takřka pro celou historii...

Naše trvalá nabídka:
+ Oblečení
+ Táboření
+ Vojenská výbava
+ Osobní výbava
+ Řemeslné potřeby
+ Ozdoby a šperky
+ Duchovní pořeby
+ Jídlo a pití


roh   Pozvánka: Beltine 2013 roh

roh   Sháníme roh
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.

Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.

NOVÉ MALBY
Vesna

Více obrázků od stejného autora.

F. Skřivánek: Lov Gryfa

Více obrázků od stejného autora.


roh   Partneři roh
Velesův lid
Orcae Ita
Orcae Ita.

Velkomoravané
Velkomoravané

CEA
CEA

seznam všech
slovanských skupin


roh   Odkazy roh
Putování po středověkých památkách.

Web věnovaný středověku.

Web o Horní a Dolní Lužici.

Slovanská knihovna při NK.

Ústav slavistických a východoevropských studií FF UK.

Moravský etnofolk čerpající ze slovanských kořenů.

Slovanské fórum.

Vlastenecké a kulturní sdružení.


roh   Jazyčníci roh
Společnost staroslovanské kultury, tradic a duchovna.

Kruh Peruna - Slovensko.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.