Slovanský web

KALENDÁŘ

  Měsíc:

Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Ke stažení Mail Slované ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Nabídka témat roh

roh   Tipy na výlet roh
Festival Beltine 30.4.-1.5.
Zelené svátky 17.-19.5.
Jantarová stezka 1.-2.6.
Oslavy Slunovratu 21.-23.6.
Boj o hradiště 10.-11.8.
Bitva Rogar 17.-18.8.

roh   Fotoreportáže z akcí roh
Dožínky

Zimní Slunovrat

Lov vlka

Kupalo - Slunovrat

Jarilky 2011

Vynesení Moreny 2011

VŠECHNY FOTOREPORTÁŽE...

roh   Komiks roh
Inspirováno misiemi u Slovanů.
Komiks.
roh
Celý komiks
roh

roh   Informace a kontakty roh
Administrátor:
Petr Tryščuk
777 103 532
petr@slovane.cz

http://o-chae.com

NAVRCHOLU.cz


* Barvení III.g. - Využití červců - polská košenila

Petr Tryščuk; Přidáno dne 09. 08. 2006 (11892 přečtení)

Jedním z jistě žádaných barviv bylo ve středověku červené až červenohnědé barvivo z červce polského (Porphyrophora polonica, Linnaeus) nazývané polskou (nepravou) košenilou či také karmínem.

Chcete si zkusit barvení?

Navštivte naše 
Historické tržiště !

Červená barva obecně se v přírodě příliš nevyskytuje a jako barvivo textilu ještě méně, proto byla červená barva velmi žádaná a určitě ne úplně častá. Pokud by jste si ji chtěli pořídit na slovanský oděv, měli by jste představovat přinejmenším příslušníka střední vrstvy.
Podle literatury měli Slované jako oblíbenou žlutou a zelenou, ovšem nálezy velkomoravského textilu jsou červenohnědé (ovšem po více než tisíci letech v zemi). Červené barvivo se ovšem dá využít na doplňkové a ozdobné barvení (pro karetkové pásy, výšivku apod.).

Středověký způsob přípravy: nasbíraní červci byli usušeni a rozdrceni na co nejjemnější prášek. Byl k nim přidán nasycený louh z dubového popele a vše bylo rozmělněno na jakousi kapalinu. Ta byla přefiltrována a do zahřátého roztoku se přidal kamenec. Vzniklá barevná sraženina se ihned oddělila a usušila. Biologie:Červec polský (Porphyrophora polonica) patří do čeledi puklicovitých alias červců (Coccidae) (pěstitelům citrusů jsou jistě známy příbuzné puklice). U červce polského je výrazná pohlavní dvojtvárnost (sexuální dimorfismus), kdy je samec okřídlený a samice bezkřídlá.

Během larválního stádia a samice v dospělosti se živí mízou, kterou saje (obdobně jako mšice) na kořenech některých rostlin rostoucích v písčitých půdách. Uváděn je především chmerek vytrvalý (Scleranthus perenis), průtržník lysý (Herniaria glabra) a jestřábník (Hieracium sp.). Občas jsou zmíněny i rody (Galium, Asperula, Dianthus), které budou spíše platit pro jiný druh červce.

V největším množství vyskytuje a sbírá kolem svátku Jana Křtitele, odkud získal lidový název svatojánská krev.

Několik zajímavých informací o skupině puklicovitých získáte z Ottova naučného slovníku nebo něco málo i na BioLibu.

 

Historie: Tento červec se sbíral zejména v okolních zemích (Sasku, Prusku, Polsku a Maďarsku) a byl tedy starým Slovanům dobře dostupný. Kromě toho máme potvrzené jeho nálezy také z okolí Prahy, kde jej v 40. letech 20. století sbíral Baerensprung. Není vyloučeno, že žil i jinde v české kotlině (vzhledem k dnešnímu zalesnění písčitých půd a tedy i nepřítomnosti hostitelských rostlin).

Množství zpráv o využití karmínu máme z XVI- XVII. století, ale je znám mnohem dříve a je reálný předpoklad, že byl (i díky obchodu) využíván po celý středověk. Prokazatelně bylo toto barvivo známo již Féničanům a také víme že ve středověku bylo významným předmětem obchodu.

Na výrobu červené barvy se používaly mnohé druhy červců. Dnes se využívá jako barvivo sušený  nich červec nopálový (původem ze střední Ameriky), který má nejčistší červenou barvu (obsahuje totiž pouze kyselinu karmínovou).

Chemie: Podle analýz, provedených hlavně chromatografickými metodami (HPLC High Performance Liquid Chromatography, TLC Thin Layer Chromatography) obsahují červci jako barviva  kyselinu karmínovou a kermesovou (podle druhu červce v různém poměru, čímž se liší jejich odstín, který přechází do hnědá při převaze kermesové složky).

Získání a výroba barviva: U červce polského se sbírají cysty, nikoliv dospělci (ovšem barvivo bude v menším množství přítomno ve všech stádiích vývoje). Kyseliny tvoří až dvacet procent hmotnosti červce a je nezbytné sesbírané červce okamžitě vysušit (jen tak si uchová kvalitu).

Sušené cysty rozetřeme na jemný prášek a smícháme s vodou v poměru jedna ku pěti. Při teplotě 95 stupňů Celsia dobře promícháme a profiltrujeme. (Dnes se při míchání přidávají sulfáty hliníku a uhličitan vápenatý a karmín se poté usazuje na dně).

Nálev z červce - je zde patrný rozdíl v nasycenosti barev mezi různými materiály. Vlevo nahoře a dole je zbytkové hedvábí (barva chytá jen slabě); vlevo uprostřed je režný len, který se vůbec nezbarví a vpravo je vlna, která se okamžitě zbarví do ruda.
Barvení látek: Pravděpodobně namáčení textilu bez uvedení do varu a za častého míchání v lázni s použitím kamence.
Svou roli hraje při barvení také PH!

Ottův naučný slovník: Při tom možno dosíci různých odstínů barev: kyselinami jasně červené, kamencem purpurové, solí cínovou karmoisinové, alkaliemi nafialovělé; kyselými šťavelany nebo vínany barvivo se sráží.

Tip: Toto barvivo se dnes vyrábí pouze z červce nopálového (Nopalea coccinellifera), ale za to je dostupné jako E120 nebo taky kyselina karmínová. Bohužel ceny jsou velmi vysoké (a prodává se pouze na kila) a tak je nejlepší možnost si sehnat nějakou sůl kyseliny karmínové nebo mít příbuzného v podniku, kde se E120 používá (salámy, pudinky, jogurty).

Další komplikací je čistota E120, kdy se jedná pouze o kyselinu karmínovou s absenci kyseliny kermesové. Pokud máte nějaké rady (kde ji sehnat), tipy – tak pište.

Zajímavý odkaz: Wikipedia


Celý příspěvek | Autor: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek

roh   HISTORICKÉ TRŽIŠTĚ roh

Široká nabídka levného vybavení nejen pro Slovany, ale takřka pro celou historii...

Naše trvalá nabídka:
+ Oblečení
+ Táboření
+ Vojenská výbava
+ Osobní výbava
+ Řemeslné potřeby
+ Ozdoby a šperky
+ Duchovní pořeby
+ Jídlo a pití


roh   Pozvánka: Beltine 2013 roh

roh   Sháníme roh
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.

Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.

NOVÉ MALBY
Vesna

Více obrázků od stejného autora.

F. Skřivánek: Lov Gryfa

Více obrázků od stejného autora.


roh   Partneři roh
Velesův lid
Orcae Ita
Orcae Ita.

Velkomoravané
Velkomoravané

CEA
CEA

seznam všech
slovanských skupin


roh   Odkazy roh
Putování po středověkých památkách.

Web věnovaný středověku.

Web o Horní a Dolní Lužici.

Slovanská knihovna při NK.

Ústav slavistických a východoevropských studií FF UK.

Moravský etnofolk čerpající ze slovanských kořenů.

Slovanské fórum.

Vlastenecké a kulturní sdružení.


roh   Jazyčníci roh
Společnost staroslovanské kultury, tradic a duchovna.

Kruh Peruna - Slovensko.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.