Slovanský web

KALENDÁŘ

  Měsíc:

Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Ke stažení Mail Slované ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Nabídka témat roh

roh   Tipy na výlet roh
Festival Beltine 30.4.-1.5.
Zelené svátky 17.-19.5.
Jantarová stezka 1.-2.6.
Oslavy Slunovratu 21.-23.6.
Boj o hradiště 10.-11.8.
Bitva Rogar 17.-18.8.

roh   Fotoreportáže z akcí roh
Dožínky

Zimní Slunovrat

Lov vlka

Kupalo - Slunovrat

Jarilky 2011

Vynesení Moreny 2011

VŠECHNY FOTOREPORTÁŽE...

roh   Komiks roh
Inspirováno misiemi u Slovanů.
Komiks.
roh
Celý komiks
roh

roh   Informace a kontakty roh
Administrátor:
Petr Tryščuk
777 103 532
petr@slovane.cz

http://o-chae.com

NAVRCHOLU.cz


Slovanské národy

* Kašubové

Přidáno dne 07. 01. 2006 (5947 přečtení); Petr Tryščuk

znak Kašubové patří mezi nejmenší slovanské nárady a řadí se mezi západní Slovany. Průměrné odhady hovoří o národu čítajícím 350 000 lidí. Ovšem při posledním sčítaní obyvatel v Polsku v roce 2002 uvedlo kašubskou národnost jen 5.100 lidí a 51 000 jich uvedlo kašubčinu jako svůj mateřský jazyk. V oblasti Kašub žije kolem 350 000 obyvatel. Dnes se kašubština užívá na územích puckého, wejrowského, kartuzského, kosceřinského, chojnického a částečně bytovského a lamborského okresu pomořského vojvodství Polské republiky. V trojměstí Gdaňsk-Sopoty-Gdyně je také určité procento kašubského obyvatelstva. Mimoto se ke kašubskému původu hlásí většina obyvatel pomořského vojvodství kromě východní části. Periodika mají své kašubské stránky, kašubštinu je možno slyšet v rádiu, tento jazyk je přítomen v některých školách a na Internetu.

Kašubská země je ze severu omývána Baltským mořem, do něhož vybíhá úzký, 34 km dlouhý poloostrov Hél, jehož pobřeží je chráněnou krajinnou oblastí. Právě Hél tvoří Puckou zátoku, která je vlastně součástí zátoky gdaňské. Vnitrozemí je tvořeno pahorkatinou s četnými jezery, z nichž vyniká jezero Žarnovecké, Reduňské, Wdzydze a Chaříkovské, na jehož břehu se nalézá národní park Tucholských Borů. Nejvyšší horou je Wieżëca (329 m) v chráněné oblasti kašubského pojezeří.

mapa

V oblasti Kašub žije kolem 350 000 obyvatel. Dnes se kašubština užívá na územích puckého, wejrowského, kartuzského, kosceřinského, chojnického a částečně bytovského a lamborského okresu pomořského vojvodství Polské republiky. V trojměstí Gdaňsk-Sopoty-Gdyně je také určité procento kašubského obyvatelstva. Mimoto se ke kašubskému původu hlásí většina obyvatel pomořského vojvodství kromě východní části. Periodika mají své kašubské stránky, kašubštinu je možno slyšet v rádiu, tento jazyk je přítomen v některých školách a na Internetu.

Kašuby nemají jedno určité centrum, ačkoli se za tradiční metropoli uznává Gdaňsk (Gduńsk). Za největší kašubské město se počítá Wejrowo (kolem 50 000 obyvatel), založené roku 1643 Jakubem Wejherem, který založil i místní klášterní kostel a kalvárii. V paláci Přebendovských sídlí Muzeum kašubského písemnictví. V rybářském přístavu Puck se dochoval gotický kostel sv.Petra a Pavla a je zde i etnografické muzeum. V nedaleké vsi Krokowa stojí šlechtický zámek. Okresní město Kartuzë jsou sídlem Kašubského muzea. Po kartuziánském řádu se zde zachoval kostel ze 14. století. Jiným důležitým kulturním centrem Kašubů je Koscérzna.

Kašubština je západoslovanský jazyk, velmi blízký polštině, který má však také četné rysy, které nacházíme i v polabštině: zachování skupiny TarT v některých slovech (warna), rozvoj sonanty l na ol (môłniô) a změkčení samohlásky před ŕ (cwiardi). Stejně jako v lužičtině mizí e ve slovech typu pôlc (palec). Důležité jsou změny ť/ď na c/dz jako ve východoslovenských nářečích, vznik ë (tzv.kašubské šva) na místě i/y/u a rozvoj jakosti původně dlouhých samohlásek á/é/ó, podobně jako ve slezských nářečích. Kašubské š/č/ž jsou narozdíl od polštiny měkké jako v češtině, nerozlišuje se i/y a v bëlôckých nářečích (pucký okres) ani l/ł. Do začátku 20. století se v okolí Lebského a Gardenského jezera hovořilo zvláštním kašubským dialektem, tzv. slovinštinou.

Kašubové jsou potomci slovanského kmene Pomořanů, kteří vytvořili podél Baltského moře feudální stát, který se ale postupně rozdělil na dvě základní části. Gdaňské pomoří dosáhlo největšího územního rozmachu za vlády Svatopluka III. (1217-1266) a jeho syna Mestwina II., kteří však museli vzdorovat křižáckým výpadům. Po Mestvinově smrti (1294) je vláda svěřena Přemyslavovi Velkopolskému, který je o rok později korunován polským králem. V roce 1300-1305 je pánem pomoří český Václav II. Křižáci však 14.listopadu 1308 dobývají Gdaňsk a v jejich rukou Kašuby zůstanou až do toruňského míru (1466), kdy byla země jakožto Východní Prusy přičleněna k Polsku. Během 2.polsko-švédské války (1655-60) švédské jednotky prošly i kašubskými vesnicemi. Při 1. dělení Polska (1772) bylo Gdaňské Pomoří připojeno k Prusku. Roku 1920 se většina Kašub vrátila k Polsku (1939-1945 bylo opět v německých rukou) a po 2. světové válce se Kašubové podíleli na osídlování nových oblastí.

Kašubské rysy se objevují už v Dutkach ziemskich z roku 1402, ale za nejstarší kašubskou knihu se považují Duchovní písně Martina Luthera, vydané roku 1586 Šimonem Krofeyem. Dalším významným tiskem je překlad Malého Katechismu od Michala Mostnika z roku 1643. Otcem kašubské literatury je ale lékař Florian Ceynowa (1817-1881), který napsal první mluvnici (1879) a vydával 1. časopis. Prvním básníkem se stal Jaroš Derdowski, autor kašubského rýmovaného eposu O panu Čorlinském z roku 1880. Na přelomu století se ke slovu dostává hnutí Mladokašubů v čele s Alexandrem Majkovským (1876-1938), který napsal 1. kašubský román Život a příhody Remusa a zakládá časopis Gryf (1908...1934), kde se setkávají básníci jako Jan Karnowski, Leon Heyke, nebo dramatik Bernard Sychta. Roku 1933 je založen časopis Zrzesz Kaszëbskô v čele s Janem Trepczykem, Aleksandrem Labudou a Janem Rompským, kteří dávají důraz na svrchovanost kašubského jazyka a kultury. Proti nim stojí spisovatelé jako Leon Roppel a Józef Ceynowa. Po 2.válce jsou vydávány nové básnické antologie (Ma jesma od morza, Modrô strëna) a objevují se noví básníci jako Alojzy Nagel, Jan Piepka nebo Stanisław Okoń. Próze se věnuje Anna Łajming. Nejmladší generace publikuje v časopise Pomorania (Stefan Fikus, Jan Zbrzyca), ale vydává i vlastní sbírky.

 

Převzato z Kašubského konzulátu v České republice, kde také naleznete více informací o tomto malém Slovanském národě.

:


Související články:
Kmeny polabských Slovanů (08.01.2006)
[Akt. známka: 2,27 / Počet hlasů: 11] 1 2 3 4 5
Zobrazen celý článek | Počet názorů: 191 | Přidat názor | Informační e-mailVytisknout článek

roh   HISTORICKÉ TRŽIŠTĚ roh

Široká nabídka levného vybavení nejen pro Slovany, ale takřka pro celou historii...

Naše trvalá nabídka:
+ Oblečení
+ Táboření
+ Vojenská výbava
+ Osobní výbava
+ Řemeslné potřeby
+ Ozdoby a šperky
+ Duchovní pořeby
+ Jídlo a pití


roh   Pozvánka: Beltine 2013 roh

roh   Sháníme roh
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.

Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.

NOVÉ MALBY
Vesna

Více obrázků od stejného autora.

F. Skřivánek: Lov Gryfa

Více obrázků od stejného autora.


roh   Partneři roh
Velesův lid
Orcae Ita
Orcae Ita.

Velkomoravané
Velkomoravané

CEA
CEA

seznam všech
slovanských skupin


roh   Odkazy roh
Putování po středověkých památkách.

Web věnovaný středověku.

Web o Horní a Dolní Lužici.

Slovanská knihovna při NK.

Ústav slavistických a východoevropských studií FF UK.

Moravský etnofolk čerpající ze slovanských kořenů.

Slovanské fórum.

Vlastenecké a kulturní sdružení.


roh   Jazyčníci roh
Společnost staroslovanské kultury, tradic a duchovna.

Kruh Peruna - Slovensko.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.