Králík je dnes jedním z nejrozšířenějších chovných zvířat. Vyskytuje se jednak v přírodě jako divoký, tak i v chovech na maso, kožešinu nebo jeko domácí mazlíček. Nebylo tomu tak ale vždy. Přestože byl původně rozšířen po celé Evropě, doba ledová jej vytlačila na jih. Jeho útočištěm se stal především Pyrenejský poloostrov, kde jej chovali již ve starověku. Zpět do našich končin se vrátil díky člověku teprve před osmi sty lety.
Informace o vývoji chovu koní u Slovanů soustřeďujeme hlavně na naše země, zatímco údaje o největších chovatelských oblastech – východních slovanských zemích – zestručňujeme vzhledem k četné dosažitelné literatuře z posledních desetiletí.
Během studia zvířecího osteologického materiálu, pocházejícího z výzkumu na
hradisku v Chotěbuzi-Podoboře, z výzkumné sezóny v roce 2005, byly nalezeny
pozůstatky přední končetiny psa domácího (Canis lupus f. familiaris).
Podle osteometrických a morfologických znaků byl pes identifikován jako chrt.
Přidáno dne 01. 03. 2008 (8993 přečtení); Petr Tryščuk
Většiny historiků se shoduje, že v raném středověku se zřejmě rostliny příliš na zahrádkách nepěstovaly, ale ponejvíce se získávaly sběrem. Na druhou stranu víme, že Slované některé druhy rostlin cíleně přemisťovali - jak tomu dnes dokládají botanické nálezy v okolí hradišť Polabských Slovanů.
Přidáno dne 16. 12. 2007 (2924 přečtení); Petr Tryščuk
Podzim byl od nepaměti obdobím lovu. Polní práce byly totiž ukončeny a muži, kteří mohli, vyráželi do lesů a k jezerům, aby obohatili svým pánům jídelníček. Stejně i tak i Velesův lid obešel své hájenství a pod vedením vladyky ulovili nemálo kusů zvěře.
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.
Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.