Pokud vyjdeme z teorie, že štíty byly vyráběny bez výraznějšího použití kovu, nabízí se několik alternativ jejich konstrukce. Nejprve je třeba určit vhodný materiál. V úvahu připadá zejména dřevo, dále kůže a v neposlední řadě také proutí. Možné, nebo spíše pravděpodobné jsou samozřejmě i kombinace těchto materiálů. Zhotovil jsem dva štíty, které svou konstrukcí mohou odpovídat zjištěným poznatkům. První z nich dřevěný, s dvoubodovým úchopem a zpevňujícím pásovým kováním; druhý vypouklý, pletený z prutů a opatřený středovým držadlem a vyrobený kompletně z organických materiálů.
Z archeologického hlediska se v případě slovanských štítů jedná téměř o archeologii nenalezeného. Na význam studia nenalezeného, konkrétně pak při zkoumání otázek vojenství, upozornil např. S. Vencl. Uvedl, že je třeba využívat svědectví méně nápadných složek, stejně jako usilovat o vysvětlení nepochopitelných mezer a rozporů mezi jednotlivými složkami nálezů (VENCL, 1984, 168).
Žebrové přilby by mohly být jednou ze součástí vybavení slovanských válečníků ze vznikajícího kmenového svazu, známého jako Sámova říše. A to buď převzetím od ustupujících Germánů a nebo přebíráním kořisti,/ technologie od útočících Avarů. Ve zjednodušené podobě by mohly přetrvat až do dob velké Moravy. - poznámka redakce.
Přidáno dne 30. 08. 2006 (10806 přečtení); Petr Tryščuk
Tento článek je doplňujícím příspěvkem k oživlé historii a pouze ukazuje další možnou cestu, kudy se lze vydat při výrobě slovanského štítu
- konkrétně u štítu s koženou puklicí. Je také doplněn o poznatky a připomínky účastníků fóra
Štíty na Living history (přibližně do stránky 30).
Přidáno dne 05. 09. 2005 (18944 přečtení); Petr Tryščuk
Raně středověký prak byl zbraní, kterou ovládal nepochybně každý chlapec již od útlého mládí. Kdo si vyzkouší střelbu z praku, tak ocení schopnost střelce strefit letícího ptáka či tak malý cíl jako lidská hlava.
Výsledná hodnota praku není příliš velká (u rostliných vláken zanedbatelná) a jeho účinnost byla dostatečná. Dobrý zásah mohl protivníka z boje vyřadit i trvale či jej dokonce zabít.
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.
Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.