Kožešina patří mezi nejstarší materiály, používané k výrobě oděvů. Znalost jejího zpracování sahá mnoho tisíc let do minulosti. Po celou tuto dobu se řemeslo vyvíjelo a zdokonalovalo. Již v raném středověku byla práce s kožešinami a kůží v rukou odborných řemeslníků - zpracovatelů a sešívačů koží. O velké oblibě nošení kožešinových oděvů v Čechách, svědčí mimo jiné i značné zastoupení kožešnického řemesla ve městech. Mezi ostatními oděvními řemesly tvořili kožešníci často více než čtvrtinu. Přesto se kožešiny v archeologických nálezech až na několik výjimek téměř nedochovaly.
Přidáno dne 30. 03. 2009 (6538 přečtení); Petr Tryščuk
Toto pojednání, (koneckonců obdobně jako hodně jiných), nemusíme vztahovat pouze na Slovany, ale spíše na celý raný středověk. Prameny, ze kterých jsem čerpal jsou tedy středověké a pro Slovany z nich v podstatě nelze vyvozovat žádnou vyjímku. V tomto textu se nechystám rozepisovat ochranu nohu v boji (to by byla věc jiného článku) nebo obuv.
Přidáno dne 13. 11. 2008 (13386 přečtení); Petr Tryščuk
Z pozdějšího období známe časté využití semen Klokoče zpeřené (Staphylea pinnata) na výrobu korálů. Z křesťanského prostředí je časté využití na růžence.
Po určitém bádání lze předpokládat, že semena Klokoče zpeřené mohly být přecijen využívány na výrobu korálků již mnohem dříve. A to i u velkomoravských Slovanů.
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.
Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.