Slovanský web

KALENDÁŘ

  Měsíc:

Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Ke stažení Mail Slované ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Nabídka témat roh

roh   Tipy na výlet roh
Festival Beltine 30.4.-1.5.
Zelené svátky 17.-19.5.
Jantarová stezka 1.-2.6.
Oslavy Slunovratu 21.-23.6.
Boj o hradiště 10.-11.8.
Bitva Rogar 17.-18.8.

roh   Fotoreportáže z akcí roh
Dožínky

Zimní Slunovrat

Lov vlka

Kupalo - Slunovrat

Jarilky 2011

Vynesení Moreny 2011

VŠECHNY FOTOREPORTÁŽE...

roh   Komiks roh
Inspirováno misiemi u Slovanů.
Komiks.
roh
Celý komiks
roh

roh   Informace a kontakty roh
Administrátor:
Petr Tryščuk
777 103 532
petr@slovane.cz

http://o-chae.com

NAVRCHOLU.cz


Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 58 nalezených)

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-58 |

* Radarová sonda u Nákla

Přidáno dne 05. 01. 2010 (3963 přečtení); PhDr. Jan Galatík

Originální název článku: Radarové sondy naznačily, že staří Moravané uměli vyvolat erupce uhlovodíků?
Amatérská rekonstrukce popisu cesty na trhy Svatoplukova města, sepsaná perskými kupci, naznačila novou možnost Weligradu. Propast Nákla na vyvýšenině u Hodonína. Vznikla vzedmutím jílových vrstev tlakem metanu blízkého ložiska uhlovodíků. Na vrcholu vytryskl kdysi dávno mohutný výron artézské vody. Vytvořil obrovský kráter, jeho protržením vznikly přístupové rokle. To je v souladu s názvem cíle perských cestopisů: "Hora ze které vytéká voda.".

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Výstava: Slované aneb jak žili naši předkové

Přidáno dne 08. 12. 2009 (2378 přečtení); Petr Tryščuk

Začátek akce: 11.12.2009 v 09:00 hodin (Pá)
Předpokládaný konec: 31.03.2010 v 16:30 hodin (St)

Cílem výstavy je seznámit návštěvníky prostřednictvím archeologických nálezů se všedním i nevšedním životem v ránem středověku. Vybrány jsou jednotlivé aspekty jako obydlí a sídliště, opevněná hradiska, zemědělství, řemesla, vojenství, kult a další. Výstava se snaží podávat ucelený pohled na život a kulturu v období od počátku 8. do 11. století.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Slovanská keramika pod rentgenem

Přidáno dne 17. 08. 2009 (3256 přečtení); Vladimír Kunz

Specialisté na raný středověk z Archeologického ústavu naší Akademie věd už mnoho let na levém břehu Vltavy nedaleko Roztok u Prahy zkoumají jedinečný nález: dosud největší obytný areál nejstarších Slovanů u nás.
O životě našich předků vypovídá především množství nalezené keramiky. Z čeho a jak ji staří Slované vyráběli? Odpovědi na tyto otázky hledali pomocí moderních analytických metod naši chemici z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Slovanská značka stará přes 1200 let

Přidáno dne 14. 08. 2009 (4246 přečtení); oznámení Archeologického ústavu AV ČR

Rytí do kůry živých stromů, k velké potěše lesníků a zahradníků, přestává být populární. Díla vzniklá pomocí spreje jsou, k malé radosti majitelů domů a dopravních podniků, lépe vidět a dají méně práce. Na otázku, kdy vlastně rytí značek do stromů začalo, či spíše, kdy už zaručeně existovalo, máme odnedávna překvapivou odpověď. Tou je nález asi 10 cm velké hvězdice, vyryté do kmene dubu, který stával poblíž toku středního Labe mezi lety 600-800 našeho letopočtu.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Ženský šperk staršího velkomoravského horizontu

Přidáno dne 20. 05. 2009 (1279 přečtení); Šimon Ungerman

Práce se snaží přispět k odstranění diskrepance mezi datováním mužských a ženských hrobů na velkomoravských pohřebištích, její příčinou je mj. pozdní datování veligradského šperku. Zabývá se několika stratigraficky nízko uloženými hroby ze Starého Města Na valách, které obsahují vyspělý veligradský šperk.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Jeden stvol - Proměny

Přidáno dne 24. 04. 2009 (1905 přečtení); administrator

Milí přátelé a známí, srdečně Vás zveme na vystoupení PROMĚNY projektu JEDEN STVOL, které se uskuteční v prvních květnových dnech na několika místech Moravy (Pozlovice, Zlín, Ostrava), v Polsku (Rešov) a na Ukrajině (Lvov).
Posláním tohoto projektu je vystihnout společné kořeny, blízkost, pestrost i různorodost kultur zúčastněných zemí.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Staročeská jména

Přidáno dne 14. 08. 2008 (30658 přečtení); Roman Abušinov


Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Stručné porovnání (Lužicko)srbského, polabského a pomořanského jazykového areálu

Přidáno dne 03. 07. 2008 (3226 přečtení); Vladislav Knoll

Máme před sebou tři na sebe původně navazující jazykové areály v rámci západní větve slovanských jazyků. Dialekty a nářečí pomořanské, polabské a řekněme srbské (neboť původní rozsah užívání těchto nářečí se neomezoval pouze na oblast Lužice) mají kromě samotných jazykových shod i velice podobnou historii a osud.
Většina z nich podlehla dlouholeté germanizaci a z celkem rozsáhlého území dnes nacházíme na lingvistické mapě pouze malé ostrůvky, kde se tyto západoslovanské jazyky zachovaly - jedná se o nářečí lužickosrbská a kašubská. Ta zůstávají dodnes prakticky na periférii původních jazykových oblastí.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* „Železná říše Moravanů“ předcházela Sámovu říši?

Přidáno dne 12. 05. 2008 (2802 přečtení); PhDr. Jan Galatík

Naše nejstarší historie je zahalena hustou mlhou. Nevíme zhola nic o pátém století, kdy se u nás objevují první slovanské kmeny. Téměř nic neznáme o našich předcích šestého století, kteří děsili Byzantince silnými vojenskými expedicemi a postupně obsadily větší část Balkánu. Také období ranně středověkých států sedmého století je zahaleno mlhou. Jen světélko písemné památky o Sámově říši probleskuje temnotou.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Zánik Velké Moravy v písemných pramenech

Přidáno dne 26. 04. 2008 (6029 přečtení); Doc. PhDr. Luděk Galuška CSc.

Velká Morava v roce 900 už zdaleka nebyla tím mocenským útvarem, který za knížete Svatopluka spolurozhodoval o dění ve střední Evropě. Přesto však ještě stále měla svého vládce z mojmírovského rodu, vojenskou družinu, církevní organizaci na čele s biskupy a s arcibiskupem i značnou lidskou základnu.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Velká Morava mezi Byzancí a latinským západem

Přidáno dne 26. 04. 2008 (7317 přečtení); Vladimír Vavřínek

První slovanský stát, který vznikl začátkem 9. století v oblasti na sever od Dunaje, na území dnešní České a Slovenské republiky, je obecně nazýván Velká Morava. Tento název byl často, nejen v české literatuře, vykládán jako výraz velikosti a moci slovanské říše vytvořené na konci 9. století knížetem Svatoplukem. Ve skutečnosti však tento název v soudobých pramenech, ať už staroslověnských či latinských, nikde nenajdeme. Poprvé jej použil, a vlastně vytvořil, až o půlstoletí později byzantský císař Konstantin Porfyrogennetos, aby tak vyjádřil, že má na mysli území ležící vně hranic byzantské říše.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Velká Morava - obecný úvod

Přidáno dne 26. 04. 2008 (26747 přečtení); Milan

Součástí stěhování národů byl příchod Slovanů do střední a jižní Evropy. Kolem roku 800 vznikla na našem území dvě knížectví. Moravské knížectví v čele s knížetem Mojmírem I. a Nitranské knížectví v čele s Pribinou. Počínaje knížetem Moravanů Mojmírem I. se setkáváme s první dynastií, která zosobňuje raně středověký stát. V dějinách se Mojmír I. objevil roku 830 jako panovník říše, pro kterou se později ujal název Velká Morava. Velkomoravská říše byla prvním útvarem na našem území, který je možno označit jako ranou formu státu. Z původního jihomoravského jádra se postupně rozšířila a zahrnula oblasti v Čechách, Slezsku na dnešním Slovensku a v Podunajské nížině. K významným událostem patřil Mojmírův útok na nitranského knížete Pribinu a tím připojení Nitry k Velké Moravě.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Zdraví a tělesné neduhy obyvatel Velké Moravy

Přidáno dne 26. 04. 2008 (3414 přečtení); Doc. PhDr. Luděk Galuška CSc.

Odhaduje se, že celkový počet obyvatelstva se na centrálním území Velké Moravy mohl pohybovat v rozmezí 300 000 – 350 000 jedinců. Z antropologického hlediska to údajně byla populace značně heterogenní, nicméně, jasně v ní převažovali poměrně vysocí leptodolichomorové, tedy lidé s úzkým obličejem a dlouhou mozkovnou. Průměrná výška mužů se tehdy pohybovala okolo 170cm, byť žili i jedinci vysocí 180cm a větší, nicméně také malí s výškou okolo 160cm. Ženy měřily v průměru 160cm. Tyto údaje lze vztáhnout na většinu tehdejších evropských populací, přičemž trvaly až do 13. století, kdy se průměrné výšky u obou pohlaví zmenšily cca o 10cm.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Venédi

Přidáno dne 23. 04. 2008 (2349 přečtení); Jiří Chlubný

Kmen Venedů, nám určitě lépe známý jako Slované, je prastarého původu. Aspoň tak soudíme z toho, že pravděpodobně jich se týká krátký zápis Hérodota o národu Skythů oráčů, kteří obývali za jeho života ruské stepi. Pak ztrácíme stopu našich předků na celá dlouhá staletí. Až Tacitus se o nich zmiňuje a také Caesar nám o nich zanechal krátkou zmínku. Ani oni dva, ani Plinius a Ptolemaios však netušili, k jakému etniku vlastně tito barbaři patří a v podstatě je to ani moc nezajímalo. Žili totiž velmi daleko od Říma. Přesto však Římané nazvali Baltské moře Venedským zálivem, což svědčí o jisté známosti kmene. Je ovšem také docela dobře možné, že tito Venedové nemají s našimi předky vůbec nic nebo jen velmi málo společného. Moderní věda totiž ví o Slovanech v době vrcholu Říma asi stejně málo jako sami Římané a spíše ještě méně.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

* Nejstarší slovanská sídliště městského typu

Přidáno dne 23. 04. 2008 (3009 přečtení); Milan

Od konce 5. století se postupně na území střední a jižní Evropy stěhují slovanské kmeny. Ze své původní pravlasti samozřejmě odcházejí o něco pomaleji na východ i sever. Po jisté stabilizaci poměrů v nově obsazených územích začíná slovanské zemědělské obyvatelstvo budovat hradiště, jakožto správní a obranná centra, kolem kterých pozvolna vznikají i řemeslnické osady. Na některých územích (především bývalé Římské říše) slovanské obyvatelstvo osadilo města již existující, nebo je obnovilo. Z hradišť se často stávala i významná obchodní centra. Mnohá z hradišť jsou (zvláště ve střední a východní Evropě) přímými předchůdci dnešních měst. V rámci cyklu Malý přehled slovanských počátků vás v následujícím krátkém výběru ve stručnosti seznámíme s vybranými hradišti a jejich stručnou historií.

Přečíst | Informační e-mailVytisknout článek

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-58 |

roh   HISTORICKÉ TRŽIŠTĚ roh

Široká nabídka levného vybavení nejen pro Slovany, ale takřka pro celou historii...

Naše trvalá nabídka:
+ Oblečení
+ Táboření
+ Vojenská výbava
+ Osobní výbava
+ Řemeslné potřeby
+ Ozdoby a šperky
+ Duchovní pořeby
+ Jídlo a pití


roh   Pozvánka: Beltine 2013 roh

roh   Sháníme roh
Pro potřeby našeho webu sháníme nadšence stejného ražení jako jsme my.
Nebráníme se žádné spolupráci, ale nyní potřebujeme především kreslíře, malíře, kteří by měli chuť přispět svou prací k lepšímu vhledu Slované.cz.

Tento web je neziskový a tudíž nemůžeme nabídnout žádný honorář.

NOVÉ MALBY
Vesna

Více obrázků od stejného autora.

F. Skřivánek: Lov Gryfa

Více obrázků od stejného autora.


roh   Partneři roh
Velesův lid
Orcae Ita
Orcae Ita.

Velkomoravané
Velkomoravané

CEA
CEA

seznam všech
slovanských skupin


roh   Odkazy roh
Putování po středověkých památkách.

Web věnovaný středověku.

Web o Horní a Dolní Lužici.

Slovanská knihovna při NK.

Ústav slavistických a východoevropských studií FF UK.

Moravský etnofolk čerpající ze slovanských kořenů.

Slovanské fórum.

Vlastenecké a kulturní sdružení.


roh   Jazyčníci roh
Společnost staroslovanské kultury, tradic a duchovna.

Kruh Peruna - Slovensko.


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.