Severské ságy na Slovanech

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Beletrie, Vydáno dne: 03. 11. 2011

Od Slovanů nemáme dochované zádné písemné památky a ty první jsou až na březových svitcích z Novgorodu. A ani ty neobsahují beletrii - přestože víme, že Slované (podobně jako ostatní národy) výpravné písně milovali.
Proto jsem se rozhodl zde umístit (alespoň pro inspiraci) severské ságy, které svým původem spadají do období, kdy Slované byli na vrcholu svých sil. прически на свадьбу

Severské ságy jsou jedním z dochovaných písemných vzpomínek na staré Vikingy. Přestože mnohé z nich prošly (křesťanskými) úpravami a také překlad mohl částečně pozměnit jejich význam, jsou stále studnicí, ze které se dá velmi čerpat.
O tom, jak ságy vznikaly, kdo je psal a pro koho, se rozepisovat nebudu. Určitě se někdo rád zhostí možnosti obohatit čtenáře o potřebná fakta, včetně výkladu veršů... Ságy, které Vám předkládám jsou mým přepisem Starší Eddy z dob, kdy Internet byl ještě v plenkách. A proto mohou mít nedostatky jak v překlepech, tak jsou v některých případech nedokončeny. Také některé chybí úplně (neměl jsem všechny ságy k dispozici). Myslím, že podstatný díl práce jsem udělal a kdyby se našli nějací pokračovatelé, nebylo by špatné toto dílo dát kompletně na internet.
Snad jen pro čtenáře mám výzvu - přečtěte si pořádně vzkaz starých Vikingů. I oni minimálně ovlivnili naše předky (obchod a války se Slovany) a velmi se Vám otevřou rozhledy o jejich vnímání vlastních životů. Naleznete zde hodně krutostí, touze, ale i varování...

A třeba si naleznete svůj oblíbený verš jako já:

Hrímgerd pěla:
"JAK SE JMENUJEŠ,
HRDINNO MOCNÝ,
JAK ŽE TĚ BOJCI ZOVOU?
PÁN TI AS VĚŘÍ,
ŽE NA LESKLÉ PŘÍDI
STRÁŽNOU MU KONÁŠ SLUŽBU!"

Atli pěl:
"ATLI SE JMENUJI:
ZHOUBOU TI BUDU,
OBRYNĚ NENÁVIDÍM!
NA VLHKÉ PŘÍDI
ČASTO JSEM STÁVAL,
RDOUSIL OBŘÍ SLOTU!