Co byla "Provoda"?

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Oslavy, Vydáno dne: 12. 04. 2009

Snad všichni známe velikonoční říkanku "Hody, hody do Provody...". V knížkách i na internetu se čím dál častěji objevuje její moderní verze, kde je tradiční "do Provody" nahrazeno výrazem "doprovody". A vše může být také následně doplněno výkladem o tom, že se jedná o doprovod k hostině. Skutečnost je však mnohem zajímavější a původ tohoto říkadla sahá k samým počátkům Slovanů a k jejich původní pohanské mytologii.

Provoda byl totiž byl staroslovanský a pohanský jarní svátek zemřelých, něco jako dnešní dušičky. Jednalo se o jarní bujarou oslavu, během níž Slované vzpomínali na své mrtvé předky. Oslavy byly veselé a hojně se na nich pilo a hodovalo. Slovanské "svátky zemřelých" byly oproti dnešnímu pojetí veselé a zřejmě se někdy odehrávaly i přímo na hrobech předků. Možná již tehdy vznikla tato jarní říkanka, jejíž původní pohanský smysl bychom už asi nikdy nedokázali poodhalit. 
O oslavách zvaných Provoda se také zmiňuje Zdeněk Smetánka v knize Legenda o Ostojovi (vydání z r. 2004: str. 234 a 255).

V pozdějším (křesťanském) pojetí se pojmenování Provoda přesunulo z individuálních pohanských oslav na část křesťanské oslavy Velikonoc. Konkrétně na první neděli po Velikonocích, zvanou též Provodní (nebo také Bílá neděle Provodní). Některé zdroje uvádí, že původní znění říkadla bylo "Pomni hody do Provody". Pokud je to pravdou, můžeme již mnohem více poodhalit význam této říkanky. V překladu do současného jazyka bychom totiž řekli Nehoduj do první velikonoční neděle, což už začíná dávat smysl. Nehodování bylo výzvou ke střídmosti, tedy ke zdrženlivosti v jídle i životních radostech. 

 

Křesťanství často mělo ve zvyku nahrazovat původní pohanské svátky svými. Přičemž nezřídka stavělo přímo na původních zvycích nebo alespoň na datumu oslav - takto vznikly Vánoce, Dušičky, Sv. Jan a mnoho dalších dnes ryze "křesťanských" svátků. Oslava mrtvých  Provoda byla tedy zřejmě nahrazena prvním dnem po velikonočním půstu - hodováním v den Bílé neděle Provodní. Tedy alespoň to hodování na Provodu nám po předcích zůstalo. :) V tento den se také konaly průvody novokřtěnců, což mělo nepochybně umocnit dojem, že Provoda je ryze křesťanským svátkem.

Ať tak či onak, dochoval se výraz "Provoda" až do dnešních dnů. Sice již jen málokdo tuší, čím Provoda ve skutečnosti byla, ale i tak si vždy při říkance "Hody hody do Provody" vzpomenu na naše slovanské předky, a vidím je jak pijí medovinu na hrobech svých otců...