Výroba pícky na smažení (využití slezské misky)

Autor: Marek Lindauer <info(at)zvonekcb.cz>, Téma: Kuchyně, Vydáno dne: 29. 10. 2008

Z debaty o praktickém využití slezské misky pro přípravu, jídla jsme dospěli k variantě vystavět pro slezskou misku vlastní pícku.
Cílem bylo experimentálně ověřit vybudování pícky v terénu (při táboření či přesunu) a také jsme chtěli porovnat vlastnosti při vaření mezi slezskou misou používanou "volně" a slezskou miskou pevně umístěnou na pícce.

CHCETE SI TO TAKÉ ZKUSIT?

Navštivte naše tržiště!

Slezské misky (správně misky slezského typu) byly nalezeny v řadě exemplářů na takřka celém území Velké Moravy. Přestože některé jednotlivé nálezy umožňují spekulovat o celé řadě dalších využití (jako puklice štítu či kardiofylax) jsou tyto misky většinou historiků přijímány jako "pánvičky na smažení". Na Pohansku byla dokonce slezká miska spolu s pražnicí součástí kamenné pece v zemnici (nález in situ), takže o jejím kuchyňském využití nelze příliš pochybovat.

Výroba pícky
  1. Experimentálně jsme tuto pícku postavili ve smíšeném lese a jako materiál jsme použili nasbírané ploché kameny a jako výplň bahno, jednalo se o bahno náhodně nabrané z louže na lesní cestě.
  2. Bahno bylo hodně písčité, tedy nepříliš kompaktní, ale pro výmaz pece naprosto dostačující. Postup stavby byl po jednotlivých vrstvách kamenů navzájem provázaných a podmazaných bahnem. Bahno by v konečném důsledku nebylo nutné, ale výborně sloužilo na vyrovnávání nerovností, k větší kompaktnosti a urychlovalo práci.
  3. Výroba pícky trvala dvěma osobám cca 60 minut a to od zahájení stavby po zapálení.
  4. Jako nástroj jsme použili nádobu na přinesení bahna a lopatku na jeho nabrání. Ale není problém stavbu realizovat zcela bez nástrojů.

Pečení - ověření a porovnání

Samotné vaření nás mile překvapilo. Jídlo jsme připravili na relativně malém množství dřeva, teplota se dala velice operativně regulovat (rozhrnutím a shrnutím ohniště). Slezská miska posloužila jednorázově k usmažení 500g kuřecího masa. Tuk se díky možnosti regulace ani nepřepaloval, z čehož jsme měli v počátku strach.

Vzhledem ke zkušenostem můžeme postavení takové pícky doporučit tam, kde se nějakou dobu táboří na jednom místě. Esteticky může být pícka malebnější, například pomazáním hlínou do kopulovitého tvaru. Ale i naše „rychlé“ provedení je natolik stabilní a trvanlivé, že může sloužit celý víkend i pro větší množství lidí.


Pečení na slezské misce pomocí dřevěné rukojeti.

Tento pokus jsme ještě jednou zopakovali v jiném prostředí a se stejně uspokojivými výsledky.