ZÁPAS V KRUHU

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Hry a soutěže, Vydáno dne: 18. 05. 2007

Jedná se o kontaktní silový zápas zaměřený na soupeření jednotlivců v soupeřících dvojicích. Cílem je vytlačení soupeře z vyznačeného kruhu.

Tyto souboje se odehrávaly například u Keltů a svým podáním se vlastně jedná o základní silové soupeření - vytlačení protivníka vně z kruhu známé z mnoha kultur. Absence tohoto souboje by byla u Slovanů skoro nemyslitelná. Zajímavé je možnost rituálního pojetí tohoto zápasu, kdy žrec (v keltském pojetí druid) označí obvod ringu moukou. Tento žrec by také zápas zahájit (efektní je zahájení vyhozením hrsti mouky do vzduchu - úlitba bohům), měl také dbát nad regulérnosti zápasu a požehnat vítězi. Dá se však předpokládat, že pokud byly hry součástí slavnosti Slunovratu, tak největší odměnou jistě vítězi byla pozornost od dívek během nočního kupala. Je také možné, že podobný zápas mohl rozhodovat špatně řešitelné spory.


Fotografie pochází z Beltine z 30.4.2005.
Foto: Jirka Jílek


Fotografie pochází z Beltine z 30.4.2005.
Foto: Jirka Jílek

Typ hry: silový kontaktní souboj.

Pravidla: Žrec (rozhodčí) vyznačí moukou kruh v průměru okolo 3 metrů. Kilo mouky musí stačit. Protivníci se postaví naproti sobě a na povel se do sebe zaklesnou. Zakázány jsou veškeré údery a kopy. Ten kdo dostane alespoň jednu nohu protivníka vně z kruhu (musí se dotknout země) vyhrál. Respektive jakýkoliv dotyk těla mimo kruh značí prohru.
Velmi vhodné je (obzvláště u dívek :-) bojovat bez košile a případně bez bot (ale na trávě).
V jednom souboji se hraje na jedno vítězství a vítěz pokračuje do dalšího kola. První dvojice se určí losem.

Rekonstrukce: Jedinou možnou rekonstrukcí, kromě vhodného oblečení a samotného pojetí hry (využití žrece) je a samotná mouka. Nenutil bych nikoho, aby si pěstoval vlastní dvouzrnku a tu následně drtil, ovšem použitá mouka by měla být přinejmenším tmavá. Bílá mouka byla velmi vzácná a pochybuji, že by jí naši předkové v takovém množství plýtvali!