SOUBOJE S BIJCI

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Hry a soutěže, Vydáno dne: 18. 05. 2007

Jedná se o silová hru zaměřenou na soupeření jednotlivců v soupeřící dvojici.
Hra se dá hrát od doslova malých dětí (je zábavné vidět 8miletou holčičku jak tahá bijec 3x větší než je sama), ovšem s tím, že si připravíte alespoň dvě velikosti bijců.

Typ hry: silové soupeření jednotlivců.

Pravidla: Hráči bojují na „kladině“ – tedy trámu nebo upevněné kulatině. Tato „kladina“ může být případně upevněna i nad zemí (nedoporučujeme však pro děti a umístit ne více než 50 cm nad zem). Bojovníci se snaží srazit protivníka z „kladiny“ a jakýkoliv dotyk země, včetně jeho neživé části (bijce), je považován za prohru.

Chytání a držení soupeřova bijce vede k okamžité diskvalifikaci.
Kladinu je třeba zvolit minimálně 3,5 metru dlouhou (lépe však 4-6 metrů). V jednom souboji se hraje na tři „pády“, vítěz pokračuje do dalšího kola. První dvojice se určí losem.


Fotografie pochází z Oslav Slunovratu na Slezskoostravském hradě z 18.6.2005.
Foto: Karel Demel


Fotografie pochází ze zábavného odpoledne konaného v Kunčicích p.O. 20.5.2006.
Foto: Petr Tryščuk


Rekonstrukce*:
• Kladina: není to sice správné, ale dá se použít přímo trám, který je však vhodné osekat sekerou (aby nebyly vidět záseky od pily). Vyvýšení „kladiny“ se dá pomocí vzpěr (myslím, že to není třeba rozepisovat). Nepoužívejte jehličnaté dřevo, ať pryskyřice někomu nezničí drahé botky.
• Kulatina – pokud použijete kulatinu, jistě se dočkáte více zábavy (jako diváci), ale nesmíte kmen čerstvě osekat od kůry– navíc se vyplatí bojovat bosky a nikoliv v botách, takže hra tak dostává trochu jiný rozměr.
• Bijce: Délka tyče pro děti může být okolo 1,6 metru a 2,5 metru pro dospělé (nejlepší délku si určíte sami). Na konce tyčí navážete měkkou část (starý textil :-) a obalíte buď lněným textilem nebo kůží (dbejte na to, aby před výrobou byly tyče dostatečně vyschlé). Dobovější by zřejmě bylo vytvořit na konci vak a vycpat ho bylinami a pískem, to už je na Vás.

* Jedná se jen o náš hypotetický předpoklad. Dochované podklady jsme speciálně nevyhledávali. K výrobě jsou však použity (na viditelné části) zásadně v minulosti dostupné materiály, a naše „rekonstrukce“ se dá se předpokládat jako možné - každopádně nevypadají špatně.