VYHLAZENÍ
Po té, co vyndáme z výrobku formu jej musíme dohladit v ruce. Snažíme se také co nejvíce zahladit hrany vzniklé tvarem formy. U klobouku jej roztahujeme a hrouživými pohyby uhlazujeme do konečné podoby. V této chvíli je ještě stále výrobek výrazně větší než bude jeho finální podoba.
Tento celý proces trvá okolo 15-20 minut - někdy i déle. Jakékoliv urychlení či netrpělivost může výsledný produkt zničit! U dřevěné formy, kde hrany nejsou tak ostré a předchozí hlazení je silnější se toto hlazení zkracuje na 1/3 času.
VALCHOVÁNÍ
Valchování je proces, ve kterém kromě tepla, vlhka a opakovaného mechanického namáhání dojde ke srážení materiálu (a jeho zhušťování) do konečné velikosti.
Na tento proces potřebujeme lněnou látku a pevný rovný podklad (např. čedičovou desku).
Výrobek ponoříme na chvíli do horké vody (čím vyšší teplota - tím lé, tedy co ještě sneseme), vyjmeme, vykroutíme a rozložíme na připravenou látku. Přebývající látku (směrem od nás) přehneme přes výrobek a vše srolujeme do ruličky. Takto připravenou ruličku ještě za tepla válíme vší silou po pevné podložce (stačí tak 2 minuty). Za tuto dobu dojde k výraznému zkrácení vláken na kratší straně (tedy kratší při srolování), takže při rozbalení z látky nalezneme před sebou hrozivý asymetrický patvar.
Výrobek opět ponoříme do horké vody a po vyjmutí položíme na látku opačnou stranou nahoru (tedy tou delší). Po vyválení dojde ke srovnání těchto dvou protilehlých stran.
Podobně upravujeme celý výrobek (pokud možno z více stran) až jej dostaneme do požadované velikosti.
VYTVAROVÁNÍ
Po namočení do horké vody můžeme výrobek také zpětně roztahovat či jakkoliv upravovat výsledný tvar. K takovému upravování slouží především kopyta, ale v případě klobouku a rukavic jsem absenci kopyta nijak citelně nepociťoval.
Jakmile dosáhneme požadovaného tvaru, necháme výrobek na větrném místě uschnout. Na závěr upravíme výsledný tvar nůžkami (např. odstřihneme přebytečné části na okrajích.) a u klobouku případně dotvarujeme spodní zahnutý okraj.
Výrobek je hotov!
ZDOBENÍ
Zdobení vzorem se provádí již na počátku celého výrobního procesu.
Varování:
Dbejme na to, aby přírodně barvená vlna byla dobře
ustálená a nezabarvovala okolní vlnu. Z tohoto pohledu se jako velmi zajímavé
jeví plstění přírodní světlou a tmavou vlnou.
Výsledná plst se barví i silnými přírodními barvivy velice špatně - je výhodnější barvit přímo česanou vlnu.
Zdobení pomocí jehlic je podle všechj mi dostupných zdrojů uváděn jako moderní plstění apro RS by se neměl využívat (alespoň ne na akcích).
Poděkování:
Zdroje:
Související odkazy:
Možnost nákupu: