Lešij

Autor: Tomáš Nový <mujeemail(at)seznam.cz>, Téma: Bytosti, Vydáno dne: 16. 04. 2006

Lešij, nebo Lesovik či Lesje, je pán lesa. Podle legend se často zjevuje jako sedlák bez opasku nebo s opačně obutými botami. Někdy mívá křídla, ocas, kopyta a je pokrytý černou srstí. Může se objevit i v podobě zajíce, vlka, medvěda, prasete, koně, kohouta, hořícího stromu, nebo jako muchomůrka.

Při chůzi v lidské podobě nevrhal stín a mohl se snadno schovat mezi svými stromy. Ze zvířat má nejvíce v oblibě vlka, sehrávajícího ve slovanské mytologii úlohu krále zvířat.

Povaha Lešije je nevypočitatelná. Může naučit opravdová magická kouzla nebo ulechtat oběť k smrti. Také velikost může libovolně měnit z nejmenší (jako lísteček nebo myška) na obří (jako nejvyšší strom).

Mytologie nám tedy podává vcelku ucelený obraz o této bytosti. Lešij je nebezpečný. Žárlivě střeží své listnaté království a rád svádí narušitele z cesty. Je třeba pamatovat na pořekadlo: „Kdo se bojí, nesmí do lesa.“ Tajemnost lesa má totiž tendenci probouzet vytěsněné nevědomé obsahy, které může bytost Lešije použít jako formy vlastní manifestace. Je to přirozený a velmi důmyslný způsob obrany lesa před lidmi. Les může vylákat to, čeho se bojíte a použít to proti vám. Stačí osamocená procházka do hlubin lesa a ani nevíte jak, najednou se iracionálně bojíte a před vnitřním zrakem vám vyvstávají ty nejstrašnější obrazy. Lešij může svým vlivem způsobit až rozbití soudržnosti komplexu prvků vědomé osobnosti. Proto se mnoho lidí po setkání s lesními bytostmi zbláznilo, případně úplně ztratili orientační smysl. Vede k tomu i tradovaná snaha této bytosti o rozesmávání svých obětí. Smích totiž snižuje koncentraci člověka.
Každý rok v říjnu upadl Lešij do jakéhosi zimního spánku a opustil svůj lesní domov až do dalšího jara, kdy se vrátil ještě divočejší a hlučnější než kdy předtím.