Hradiště Líšeň

Autor: Roman Abušinov <roman.abe(at)centrum.cz>, Téma: Tipy na výlet, Vydáno dne: 23. 01. 2006

Obec: Brno - Líšeň

Správní obvod: Brno
Mapa: KČT 86 E-1
GPS: X 36 24 952, Y 54 55 365
Poloha: Staré Zámky - na výrazné ostrožně nad údolím potoka Říčky (dnes vodní nádrže Pod Hrádkem) a úzkou roklí bezejmenné vodoteče na jižní straně, asi 1,5 km severovýchodně od středu obce Líšeň.
Přístup: Ze středu městské části Líšeň silnicí č. 373 na sever, na okraji obce u hřbitova odbočit vpravo k severovýchodu a polní cestou po žluté zn. podél jižní hřbitovní zdi přes pole. Po vstupu do lesa asi po 200 m klesání, před sestupem údolím podél ostrožny k přehradě, odbočit ze silně vyšlapané cesty vlevo a pokračovat pěšinou podél okraje pole až na plošinu ostrožny.

Popis: Významné hradiště rozlohy asi 13 ha, s rozlehlou vnější severozápadní částí, a terénní konfigurací přirozeně uzavřenou jihovýchodní trojúhelníkovitou vnitřní částí. Vnitřní areál o rozloze asi 4 ha byl chráněn obvodovým opevněním s branou vedoucí do údolí v severovýchodním nároží, druhý vstup se nacházel v příčném valovém opevnění v nejužším místě přístupové šíje. Další příčné opevnění probíhalo asi 150 m severozápadně a vymezovalo vnitřní (druhé) předhradí. Rozlehlé vnější (první) předhradí na severozápadě chránila mohutná vnější linie valového opevnění s příkopem, která pokračuje jihozápadním směrem přes pole až k dnešnímu hřbitovu, avšak už jen v podobě nezřetelné terénní vlny. Patrně chránila další sídlištní plochu v jihozápadní části areálu. Poloha osídlena již v neolitu, zčásti opevněna v pozdní době bronzové, využívána v době laténské, v období stěhování národů a starší době hradištní, nejintenzivněji ve střední a mladší době hradištní. Z plochy vnitřní části byl v průběhu 9. stol. vyčleněn menší palisádou opevněný velmožský dvorec, obsahující snad i zděný kostel na nejvyšším místě ostrožny. Dvorec byl zničen požárem při násilném vpádu v souvislosti se zánikem velkomoravské říše. V pol. 10. stol. byl obnoven včetně nového opevnění. Zbytek plochy ostrožny se stal podhradím, znovuosídleno bylo i vnitřní předhradí. Osídlení polohy zaniká na poč. 11. stol. Na vnějším předhradí se od 9. stol. rozkládalo pohřebiště. V areálu hradiště je doloženo zpracování železa.

Zajímavost: Severně od hradiště na protilehlém břehu vodní nádrže se nachází pozůstatky hradu Horákova ze 14. stol., postaveného na místě osídleném již v neolitu a v následujících obdobích, opevněném příkopy a palisádou v době halštatské. Velkomoravské osídlení aglomeračně souviselo s hradištěm na Starých Zámcích, soudobé opevnění ale nebylo prokázáno. Další sídlištní aktivity zde probíhaly od pol. 11. do 12. stol.