Svarožic

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Bohové, Vydáno dne: 15. 01. 2006

Svarožic, syn nebeského tvůrce Svaroga, působí jako zprostředkovatel a dárce (Dažbog) základních podmínek života, ohně a světla, na zemi. Po odchodu svého otce do ústraní se stal nejvyšším bohem. Lidé jej nazývají Slunce a jeho pozemský reprezentant je oheň, posvátný živel, který nás se Svarožicem spojuje.

Jeho moc je tak veliká, že Slované z vděčnosti a z úcty k tomuto bohu pohřbívají mrtvé žárovým ritem. Dle starých představ sídlí Svarožic na východě, kde se ráno koupe v moři. Na své denní pouti bojuje s démony mraků, při zatmění ho ohrožuje drak či vlkodlaci. Jeho symbolem je ohnivé kolo. Slované jsou v Slově o pluku Igorově nazýváni "vnuky Dažbogovými". Byl uctívaný zejména pobaltskými a polabskými Slovany. Východní Slované ho uctívali jako Dažboga, jižní jako Daboga. Svarožic byl bohem slunce, ohně a taky bohem války. Jeho idol byl vyzbrojen kopím a štítem s obrazem tuří hlavy. Na jeho přilbě seděla holubice.



Pod jménem Dažbog byl tento bůh uctíván v Kyjevě, kde ho kníže Vladimír zařadil do svého panteonu a nechal mu postavit modlu. Bohatě zdobená dřevěná stavba stála na zvířecích rozích, vnější stěny zdobily vyřezávané obrazy bohů a bohyň, uvnitř stály dřevěné sochy ve válečné zbroji, s vyznačenými jmény bohů, obklopené válečnými odznaky a praporci. Nejpřednější z nich byl právě Svarožic. Obsluhovali ho kněží, kteří mu přinášeli oběti, včetně lidských, a věštili pomocí posvátného koně Svarožicova, kterého vodili přes losy zakopané do země a přes špice zkřížených kopí. Poté co přijal o osm nebo devět let později křesťanství, nechal Dažbogovu modlu spolu s ostatními zničit. U jižních Slovanů se něm zmiňují bogomilové jako o Dabogovi.



Podle pověstí měl Dažbog tři ženy, a s nimi měl spoustu dětí. Všechny slovanské národy vzešly od boha Dažboga, a proto se staří Slované nazývali i Dažbogovými vnuky.

Dažbog a Zlatogorka měli syna Koljadu. Koljada si vzal Radimicu. Ti měli syna Radogosta. Od Radogosta vyšli západoslovanské kmeny Obodritů, Ratarů, Luticů, Ráňanů a mnoho jiných.

Od Radogostových potomků Radima a Vjatky vznikli Radimijci a Viatijci.

Dažbog s Moranou měli syna Bogumira. Bogumir a Slavunja měli dcery Drevu, Polevu a Skrevu (od nich byly kmeny Drevlanů, Polanů a Krivičů) a syny Sevu, Rusa, Slovena (od nich byly kmeny Severanů, Rusů a Slovenů). Sloven měl syna Venda, který založil kmen Venedů.

Dažbog a Živa měli syny Kiseka a Árija. Kisek se oddělil od svého bratra a založil kmeny Litevců a Lotyšů.

Árij měl syny Kija, Čecha a Choriva, kteří dali základy kmenům kyjevských Polanů, Čechů, Srbů a Chorvatů.