O tomto webu

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: O tomto webu, Vydáno dne: 08. 01. 2006

V současné době, kdy se alespoň část lidí pomalu obrací ke svým kořenům (i díky filmové historické a fantasy tvorbě), je až zarážející absence kvalitních webů věnovaných čistě Slovanským kořenům v Českých zemích (v porovnání s weby o Keltech či Vikinzích).

Protože je Internet příliš velké médium, mnohdy plné mylných a zavádějících informací (až na několik světlých výjimek), rozhodli jsme se iniciovat vznik tohoto webu jako společného projektu a ucelené platformy. Informace zde podávané by měly být psané především populárně–vědeckou a vzdělávací formou.

Celkové pojetí webu by snad mohlo pomoci sjednotit alespoň část kvalitnějších webů (či jejich obsahu) na českém internetu a poskytnout tak ucelené informace na jednom místě. Takový jednotný web výrazně pomůže při prezentaci slovanské kultury a historie.

Zároveň však nechceme zbytečně duplikovat činnost jiných webů ani jim nijak zbytečně konkurovat (např. www.livinghistory.cz, www.wothanburg.cz). Jsme také otevřeni všem lidem (a organizacím), kteří budou mít zájem se plodně zapojit. Díky redakčnímu systému to není skoro žádný problém. Je zde také prostor poskytnout zdarma jednotlivcům emaily či uskupením prostor v rámci prezentace (domény III. řádu - např. http://srbsti.slovane.cz/ apod.). Předem podotýkáme, že tento web je anáboženský a apolitický!

Konečným cílem je pravdivě a uceleně setřídit co nejvíce dostupných informací o slovanském živlu (především v Evropě s důrazem na naše kraje). V rámci historického vývoje náš zájem začíná u formování Slovanů (respektive u příchodu do České kotliny) a končí 10. stoletím. po christianizaci Slovanů se české země unifikovaly se západní Evropou a prim v životě lidí hrála více víra než etnický původ. Zájemcům o další historický lze doporučit velice kvalitní projekt Wothanburg a mohou následně pokračovat v rámci století dále až do Národního obrození.

Národní obrození se stává opět předmětem zájmu tohoto webu (v rámci panslavistické myšlenky). Poslední část webu se zaměří na současnost (moderní panslavismus, slovanské země a národy) a aktuální možnosti k poznávání historie (skrze pozvánky na akce, tipy na výlety apod.).